Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международната седмица за осведоменост за щитовидната жлеза

Снимка: Архив

На 25 май се отбелязва Световният ден за борба с болестите на щитовидната жлеза и обикновено с него започва Седмицата за осведоменост за щитовидната жлеза. Кампанията е ежегодна и цели да повиши осведомеността за ранното разпознаване и адекватното лечение на заболяванията на щитовидната жлеза, за да се предотвратят по-нататъшни усложнения. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и поясни каква е ролята на щитовидната жлеза в организма. 

"Знаем, тя се намира върху шията, прилича на пеперуда, но специалистите казват, че тогава, когато настъпи разстройство във функцията ѝ, тя би могла да ни ужили, образно казано, по-зле даже и от стършел. Щитовидната жлеза произвежда хормони  - тироксин, трийодтиронин, които са изключително важни за обмяната на веществата, за растежа, за развитието и всъщност тя е един ключов регулатор в човешкото здраве. Много малки промени във функцията и структурата на тази жлеза биха могли да имат изключително сериозни поражения върху останалите органи и системи... На практика се оказва, че от т. нар. незаразни заболявания, които са причина за около 70% от смъртните случаи, много често може да бъде открита връзка с аномалии в щитовидната жлеза. Изобщо тя е официалният заподозрян, когато има някакъв проблем, на който в момента няма как да намерим отговор. Добрата новина е, че макар дисфункцията на щитовидната жлеза да е изключително често срещана, тя може лесно да бъде диагностицирана, лесно да бъде разпозната и освен това е лечима."

Проф. Александрова обясни също, че най-често са засегнати от проблеми с щитовидната жлеза жените и възрастните хора, особено тези над 60-65-годишна възраст. Около 5% от населението на Европа има хипотиреоидизъм, тоест недостиг в производството на хормоните на щитовидната жлеза. Има и други 5%, които също имат такъв недостиг, но не са диагностицирани и не знаят за това. 

Абсолютно необходимо за правилното функциониране на щитовидната жлеза е йодът. България има ендемичен недостиг на йод, но е и една от първите  в света, предприели държавна политика за това да бъде осигурен достатъчно йод, особено в ендемичните райони. У нас това се случва още преди 60 години, поясни проф. Александрова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Ново село откриха Център за превенция към местна комисия

Център за превенция и консултации е създаден към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) в община Ново село. Осигурява специализирана консултативно терапевтична работа с деца и юноши, чието поведение се определя като негативистично и предизвикателно и води да затруднения в социалното и..

публикувано на 06.09.24 в 19:12

"Бягай с усмивка" стартира за четвърти път

Във Врачанския Балкан за четвърта поредна година ще се проведе благотворителното състезание "Бягай с усмивка". Всички събрани приходи ще бъдат преведени на Асоциация "Лицеви аномалии", която обединява родители и специалисти в една цел - да се осигури най-доброто лечение и подкрепа на засегнатите деца. Състезанието ще е на 7 септември. Стартът ще..

публикувано на 06.09.24 в 18:22

За празника на Чипровци връчиха почетно звание

Известеният онколог  проф. д-р Иван Гаврилов стана почетен гражданин на Чипровци . В книгата на общинския съвет професорът написа: За Отечеството с вяра ! В деня на Съединението 6 септември е празникът на Чипровци. На входа на града бе открит бюст-паметник на Васил Левски, дарен от проф. Гаврилов Проф. д-р Иван Гаврилов стана почетен гражданин на..

публикувано на 06.09.24 в 17:26

За съдбата на Скърбящия воин, пред който във Видин се прекланят в Деня на Съединението

В Деня на Съединението във Видин отдават почит пред Паметник на скърбящия воин. Посветен е на загиналите в Сръбско-българската война. За монумента, английският журналист Берлайн казва, че в просветена няма такъв . Композицията изобразява воин, който, вместо да ликува заради победата, тъжи за жертвите. Дълга и героична е съдбата на..

обновено на 06.09.24 в 16:46

Във Видин честваха Съединението пред Паметника на скърбящия воин

На 6 септември отбелязваме 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Във Видин честването по традиция се състоя пред Паметника на скърбящия воин, издигнат в знак на признателност към отдалите живота си в Сръбско-българската война, избухнала в защита на Съединението.  Събира ни бележита дата в историята на България,..

публикувано на 06.09.24 в 13:20

Писателката Холи Джаксън се завръща с новия си самостоятелен роман "Петима оцеляват"

Британската писателка Холи Джаксън , нашумяла у нас с поредицата си "Наръчник за убийства за добри момичета", се завръща с първия си самостоятелен роман, който обаче продължава да носи всички отличителни черти на стила ѝ. Изненадващо емоционален, "Петима оцеляват" е забързан и вълнуващ трилър , в който главните герои всъщност са..

публикувано на 06.09.24 в 13:00

Тошко Кирков: Шахът е неизлечима болест

Днес В рубриката "Професия, хоби" отделяме внимание на Тошко Кирков от град Мездра . Роден е на днешния ден преди 77 години. Другият повод, да го потърсим, е едно писмо на Полина Дилчева , чиито деца са негови възпитаници. Ето какво написа тя до редакцията на Радио Видин: " Тошко Кирков , който е треньор по шахмат на децата ми, скоро..

публикувано на 06.09.24 в 12:10