Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международната седмица за осведоменост за щитовидната жлеза

Снимка: Архив

На 25 май се отбелязва Световният ден за борба с болестите на щитовидната жлеза и обикновено с него започва Седмицата за осведоменост за щитовидната жлеза. Кампанията е ежегодна и цели да повиши осведомеността за ранното разпознаване и адекватното лечение на заболяванията на щитовидната жлеза, за да се предотвратят по-нататъшни усложнения. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и поясни каква е ролята на щитовидната жлеза в организма. 

"Знаем, тя се намира върху шията, прилича на пеперуда, но специалистите казват, че тогава, когато настъпи разстройство във функцията ѝ, тя би могла да ни ужили, образно казано, по-зле даже и от стършел. Щитовидната жлеза произвежда хормони  - тироксин, трийодтиронин, които са изключително важни за обмяната на веществата, за растежа, за развитието и всъщност тя е един ключов регулатор в човешкото здраве. Много малки промени във функцията и структурата на тази жлеза биха могли да имат изключително сериозни поражения върху останалите органи и системи... На практика се оказва, че от т. нар. незаразни заболявания, които са причина за около 70% от смъртните случаи, много често може да бъде открита връзка с аномалии в щитовидната жлеза. Изобщо тя е официалният заподозрян, когато има някакъв проблем, на който в момента няма как да намерим отговор. Добрата новина е, че макар дисфункцията на щитовидната жлеза да е изключително често срещана, тя може лесно да бъде диагностицирана, лесно да бъде разпозната и освен това е лечима."

Проф. Александрова обясни също, че най-често са засегнати от проблеми с щитовидната жлеза жените и възрастните хора, особено тези над 60-65-годишна възраст. Около 5% от населението на Европа има хипотиреоидизъм, тоест недостиг в производството на хормоните на щитовидната жлеза. Има и други 5%, които също имат такъв недостиг, но не са диагностицирани и не знаят за това. 

Абсолютно необходимо за правилното функциониране на щитовидната жлеза е йодът. България има ендемичен недостиг на йод, но е и една от първите  в света, предприели държавна политика за това да бъде осигурен достатъчно йод, особено в ендемичните райони. У нас това се случва още преди 60 години, поясни проф. Александрова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30