Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опростачването - тенденция или единични случаи

| обновено на 07.06.24 в 11:29
Снимка: Личен архив на Ивайло Петков

Отпадъци, разхвърляни до кофа за боклук, предизвикаха възмущението на видинския актьор Ивайло Петков. След като се натъкнал на неприемливата гледка, младият мъж собственоръчно почистил улицата, преминаваща край дома му, а в социалните мрежи и пред екип на Радио ВИДИН даде ясно да се разбере, че това е не просто изхвърлен не на място боклук.
"Преди няколко дни през нощта, когато се прибирах към вкъщи, заварих пред дома си една разпиляна кофа за боклук, разпиляна на платната за движение, отстрани на паркинга. Личеше, че не е някое бездомно куче, което е ровило, за да си намери храна, беше абсолютна вандалска проява. Тогава просто спрях, сложих си ръкавиците от аптечката, събрах целия боклук и направих една снимка преди и след, която споделих в социалните мрежи, защото на моменти ми идва в повече цялата простотия, която ни залива, цялата мизерия, която ни залива, дори не знам как да го коментирам това, че виждам как интелектуалното ниво на хората е толкова принизено, виждам как хората не виждат по-далеч от носа си, виждам опростачването на обществото ни...

В отговор на публикацията на Ивайло, негов приятел от Бургас изпратил подобна снимка от морския град. Според младия видински актьор тя е потвърждение за това, че опростачването е национален проблем. 

Снимка: Личен архив на Ивайло Петков

"Аз смятам, че масовото опростачване е пандемично явление, то се разпростира дори извън пределите на нашата мила родина, но определено тук виждам как елементарно възпитание вече липсва в хората. И това, което се случва, тъжното е, че въобще не ме учудва. Аз на такива случаи съм попадал. За скромната си 23-годишна житейска история вече съм видял какво ли не. Виждал съм как на улицата мъже пребиват жените си, една дузина мъже подминават, без да отреагират по никакъв начин. Виждал съм как хората получават инфаркт и никой дори не звъни на 112. Сякаш сме от едно общество, съставено от индивиди, които нямат усещането, че са част от един социум, а всеки е сам за себе си. Всеки живее той да е добре и не го интересува ближния, не се интересува от отсрещния човек..."

Обезверяването, което е връхлетяло цялата държава, трябва да бъде пресечено. Това може да стане като всеки човек всеки ден прави по нещо добро, убеден е младият мъж.
Катя Райчева, психолог. Снимка: Личен архив
От своят страна психологът Катя Райчева коментира, че действително образователният ценз на българина спада. Подобните на този случаи все пак са единични и не може да се говори за опростачване на нацията като цяло. 

"Не бих искала да слагам хората под един знаменател, защото винаги е имало хора, които се държат невъзпитано, не се съобразяват какво правят. Надявам се, че това е малък процент. Виждала съм хора да ровят по кофите за боклук, което  е жалко, защото не вярвам някой да иска да изпадне в такова положени да се облича и да се храни от кофите. Но има такива, които ровят, за да видят какво има, после не го прибират. Има много хора, които хвърлят около кофите, защото може би е по-удобно... Надявам се, че по-голяма част от хората сме нормални, които си хвърляме боклука в определените съдове. Вярно е, че има такива гледки, вижда се. Има вариант, че по принцип спада образователният ценз на хората. Това води след себе си и другите неща - каква е хигиената и каква е ситуацията около нас. Така че може би има различни обяснения и пак казвам, че се надявам това да са единични случаи, а не тенденция..."


Трябва да има обществена реакция на неприемливото, макар че понякога хората се демотивират, смята психологът. 

"Ако аз си хвърлям боклука на място, десет други не го правят и мен ме дразни това, отегчава, депресира, демотивира. Но въпреки всичко трябва да го правим."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50