Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Димитрова: Цветовете влияят върху нашата психика и физика

Румяна Димитрова, имиджов консултант
Снимка: Личен архив



Вече сме обсъждали това, че цветовете играят важна роля в нашето ежедневие, без да го осъзнаваме напълно. Говорили сме това, че те могат да повлияят на нашите емоции, поведение и дори на физическото ни състояние. 

В днешното издание на "Модни лабиринти" ще задълбочим тази тема и ще разгледаме как различните цветове въздействат не само на нашата психика, но и на нашето физическо състояние. 

Тематично е точно днес, на Еньовден, да говорим по тази тема, тъй като всички знаем, че билките са лек за много проблеми, които настъпват в нашия организъм. 

"Можем да използваме цветовете, за да си влияем и да си помагаме, така както използваме билките и винаги можем да се обръщаме към тях, за да се подсилим, било то емоционално, било то психически, защото те оказват влияние. Нашите очи възприемат цветовете и всеки един цвят буди в нас емоция и съответно когато се заобиколим с правилните цветове, с подходящи цветове, за да изпитаме тази емоция, ние ще се чувстваме в пъти по-добре и по същия начин ще си повлияем както си влияем и с билките", обясни имиджовият консултант Румяна Димитрова

Много учени правят всякакви експерименти, за да докажат, че цветовете влияят освен на нашата психика, но и на нашата физика. Например червеното е свързано с енергия, страст и вълнение. Може да стимулира и повиши адреналина. То може също така да увеличи апетита и да създаде чувство на спешност или тревога.

"За зеления цвят това, което мога да кажа е, че той е най-спокойният цвят. Природата като цяло е обагрена със зелено и то е свързано със спокойствието, той е свързан с това да имаме мир и хармония в себе си и когато искаме окото да си почине, можем да се обърнем към някое зелено растение... Жълтият цвят - то буди в нас жизнерадостност. Когато видим жълт цвят, автоматично го свързваме със слънцето. Той ни помага да бъдем щастливи, помага ни да сложим усмивката на лицето си. Розовият цвят е свързан с любовта, с нежността и със състрадателността. Синият цвят ни дава усещане за стабилност и за спокойствие."  

Терминът за лечение с цветове се нарича хромотерапия, днес той е доста популярен. 

"Можем да боядисаме стаята, в която работим в синьо, така ние ще се чувстваме спокойни и в същото време ще имаме свободата и креативността да развиваме творческия си потенциал. Жълтият цвят ни дава храна за мозъка и ни помага да бъдем също мотивирани."

Ето и няколко факти за влиянието на цветовете върху организма и нервната система. Например червената част от спектъра възбужда и стопля, а синята - успокоява и охлажда. 
Според психолозите, ако човек се е уморил от един цвят, той подсъзнателно търси допир с противоположния. И това води до промяна в състоянието му. Така червеният цвят винаги влияе на физическото състояние, жълтият - на умственото, а синият - на емоционалното.

Още по темата в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16