Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млада майка се нуждае от средства за лечение в Турция

Снимка: Десислава Емилиянова Личен архив

Десислава Емилиянова е обикновена жена с необикновена история. Медицински работник по професия, бунтар по душа и майка по призвание - така най-правилно бихме могли да я опишем. Зад всичко това обаче седи няколкогодишната ѝ битка. Най-важната в живота ѝ. Не, защото е за живота ѝ, а защото се бори да остане в този на дъщеря си. 

Преди 3 години Десислава започва да има странни симптоми - силна умора, болки в тялото, необясними припадъци. Посещенията при редица лекари в България обаче така и не довеждат до поставяне на диагноза, като състоянието ѝ продължава да се влошава. 

"Прогресивно се влошавам. След секциото започнаха тежките ми проблеми, 2021 година, когато родих дъщеря си. Започнах да вдигам високо кръвно, да имам проблеми с червата, като вървях кракът ми се сковаваше, повръщах често. Впоследствие изкарах Ковид и оттам вече всичко тръгна надолу... Трудно ходя, имам загуба на мускулна маса, имам доказани биопсии - кожна и подкожна атрофия със секреция на лимфоцити и ретикулоцити в кожата... Навсякъде вече изследванията ми са зле. В България вече обиколих повече от 30 болници, най-вероятно. Нямам конкретна диагноза... Няма явно достатъчно маркери за изследване в България, за да може да ми бъде поставена диагноза... Кожата ми изтъня, получавам лесно рани, направих изключително много алергии към какво ли не, дори медикаменти... В Турция ми казаха, че съм за мултидисциплинарен екип." 

Деси е родом от Мездра, но в момента живее във Видин, откъдето е и бащата на детето ѝ. Познава видинчани и по думите ѝ, това е град на много добри хора. Именно това да си добър човек и да не губиш надежда - това са две от водещите неща, които иска да покаже на хората Десислава и въпреки трудностите тя остава силна и решителна, а основната причина за това е дъщеря ѝ Яница.

"Откакто родих дъщеря си нямам нормален ден. Искам да съм до детето ми, искам да я виждам как расте, искам да я науча на много неща... Болна съм, много съм болна, но не мога да мисля само за себе си, защото приемам всички като едно, защото утре някой може да е на моето място. Аз съм съседът, аз съм продавачката в магазина... Когато дойде физическата болка, когато дойде болестта, когато я изпиташ, имаш два избора - или да се озлобиш, защото болестта това прави, или да станеш човек. Да, болна съм, да, искам да живея, искам да отгледам детето си. Дори на 80 години да бях, аз пак щях да искам да живея. Надеждата умира с теб, няма как да си отиде преди теб."

За изследвания в Турция на Десислава са ѝ необходими 25 000 евро. От няколко дни тече и кампания за събиране на средства, а едно младо семейство реши да дари събраните пари, дадени вместо цветя на сватбата си в подкрепа на младата майка. Джулиана е от Видин и заедно със съпруга си превеждат събраната сума за каузата. 

"Не исках цветя за сватбата, исках гостите да дарят парите, които са предвидили за цветя. Исках да ги съберем и да ги дарим за нещо. Разбрах за Деси и го реших. Прочетох цялата история - аз също имам малко детенце. Стана ми мъчно. Искам да знам, че сме помогнали на една жена да вижда усмивката на детето си. Говорих с нея, видях и детенцето ѝ... Като виждам майка как се радва на детето си и просто душата ми се сви. Сърцето ми се сви, гледайки един човек, който се бори за живота си и за това да бъде със собственото си дете... Децата ни карат да живеем и да цъфтим... Ако ние не сме хора един към друг, какъв е смисълът да живеем, ако не си помагаме и не си подаваме ръка в трудни моменти..."

Деси продължава да води своята битка срещу неизвесността с надежда, че ще победи и вяра в доброто у хората. 

Може да дарите с карта, PayPal, ApplePay, GooglePay, Revolut на https://pavelandreev.bg/…/da-pomognem-na-desi-da-otgleda…
Банка: Алианц Банк България
IBAN: BG04BUIN95611000740998
BIC: BUINBGSF
Получател: Фондация Павел Андреев
Основание: Дарение за Десислава Емилиянова Младенова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18