Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Снимка: Фейсбук Природозащитен център Натура

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове. Възстановяването на популацията на черния лешояд е започнало от няколко години. Вече има птици, които се размножават естествено последните две години, каза Ивайло Ангелов. 

"Проектът е с продължителност 7 години, до 2030 година. Дотогава трябва да се увеличи популацията на черния лешояд и да се настанят внесени бройки брадат лешояд, който пък е вид лешояд, изчезнал около 60-те години от територията на страната. Това е най- редкият вид от четирите лешояда, съществуващи в Европа...", каза още Ивайло Ангелов.

Испанска организация има ангажимент да осигури екземплярите, които ще бъдат внесени в България и след приспособяване, освободени в природата. Тенденцията е чрез подхранване да останат в страната.

"Като дейност специално на Северозападно държавно предприятие, тъй като ние сме организация, която се грижи за стопанисването на горите, е да извършим лесовъдски мероприятия, не само сечи, избиране на определени стъблени форми на подходящи теренни места, където да бъде удобно на черния лешояд, който е единственият гнездящ на дървета, да се осигурят условия за неговото гнездене. Т.е. той естествено да си намери мястото, да направи гнездото и съответно да отгледа поколение. Нашата цел е на територия от 120 хектара или 1200 декара гори да извършим намеси, които да създадат точно благоприятните условия за неговото гнездене. Това ни е основната цел. И участие в подхранването. Това е второто нещо, с което основно сме ангажирани като партньори", допълни Ангелов.

СЗДП-Враца проведе и срещи с ловци от две ловни сдружения. Ловците имат стройна организация и могат да оказват съдействие при наблюдението на тези  птици, тъй като са изцяло извън населените места. Те биха забелязали птица, ако една птица има проблем. Затова на срещата бяха запознати с това как да реагират, по какъв начин да действат, къде могат да се открият лешоядите, да ги разпознават в природата.

Крайната цел на проекта "Живот за брадатия лешояд" е да се възстанови от списъка на изчезналите видове брадатият лешояд в България и на Балканите, както и да завърши реинтродукцията на черния лешояд в България като гнездящ вид.

Цялото интервю с Ивайло Ангелов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44