Преди седем години Врачанска епархия отвори сърцето си и прие с очаквания и надежди новия си митрополит:
"Добре дошъл във Врачанска епархия! Почти всяка неделя ходя на църква. Да направи по-красиви църквите... На този изстрадал народ трябва му един добър, който да обединява хората и да вървим напред с дух, с вяра, със сили и надежда."
Владиката беше приветстван радушно и от местната власт. Кметът на престолния за катедрата град Враца Калин Каменов:
"Много ми се иска врачани от цялата Врачанска епархия да разпознаят във Вас водача, който ще ни помогне да бъдем по-смирени, по-добри и по-вярващи."
След като мина под арка от свежи цветя на площада, препълнен за посрещането с хиляди хора, митрополитът отправи благослов:
"Всички ние заедно, архиереи, освещен клир, боголюбиво монашество и Божий народ да продължим заедно нашето възрастване във вярата и спасителните истини на светото православие за слава на нашия небесен Отец и за успеха на мисията на светата Божия църква в нашия свят."
Дядо Григорий дойде във Враца с образцова биография на възпитаник на Богословския факултет в Атина, монах, свещенослужител, църковен администратор и архиерей. Отговорен в служението си, почтен и трудолюбив, владиката разгърна разнообразна дейност в епархията.
"Църквата се установи като крепило на истината и на вярата. Въобще въздвижи се духовният живот във Врачанска епархия... Най-хубавото е, че изведнъж църковният живот в нашата епархия се съживи. Започнаха едни по-красиви богослужения", казват миряните.
Събран в устрема си към небето и с отворени отечески обятия към хората, митрополит Григорий стана проповед на Христовата повеля за любовта към Бога и ближния.
"Моето впечатление за него е, че е един прекрасен човек и духовен водач. Този човек има харизмата, този човек е вярващ, той е Божи човек. Всичките миряни обичат Дядо владика... Не познавам човек, който да е казал лоша дума за него."
А пред добрия пастир винаги трябва да бъде Пастиреначалникът Христос и Неговите светии, споделя врачанският митрополит:
"Никога не забравям думите на моя небесен покровител свети Григорий Богослов, който казва, че работата за спасяването душите на хората и работата с хората е наука на науките и изкуство на изкуствата. Това може би е най-трудният и отговорен, но и благодатен подвиг - човек да се грижи за ближните си, за душите и за спасение на човеците и именно това ме вдъхновява, да се старя по всякакъв начин, бивайки близо до хората да полагам усилия за тяхното духовно преобразяване, за тяхната просвета и за спасението на душите им."
Митрополит Григорий е един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх.
***
Врачанският митрополит Григорий е роден през 1970 година в Ботевград. Завършва Природоматематическата гимназия в родния си град. През 1996 година е постриган за монах в Хаджидимовския манастир от тогавашния Неврокопски митрополит Натанаил. Три години по-късно се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет. През 2007 година е назначен за протосингел на Софийска митрополия. Три години по-късно е хиротонисан за епископ и определен за втори викарий на софийския митрополит и български патриарх Максим.
През 2011 година е назначен за игумен на Троянския манастир. Три години по-късно става викарий на Софийския митрополит, тогава патриарх Неофит. През 2017 година Светият Синод единодушно го избира за Врачански митрополит.
Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий". Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за възстановяване и..
Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров . "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..
Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..
Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий". Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..
7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява. За едни радиото е..
Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници" е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..
Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година. "Ние бяхме осемнадесет..