Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

2
Снимка: БГНЕС


Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че агресивното поведение спрямо медицинското лице може да доведе до по-бърз преглед. Тревожните данни на Социологическа агенция "Тренд" бяха представени преди дни в столицата по време на форума "Насилието над лекарите- причини и възможни решения", организиран от Българския лекарски съюз.

Редно ли е да има агресия в отношенията лекар-пациент, това попитахме и видинчани:

"Това е лошо един пациент да скача да бие лекарите и не е желателно. Лекарите добре се отнасят към нас и сме доволни от тях... Лекарите не обръщат внимание на пациентите, които са без осигуровки, а тези, които са осигурени, получават внимание... Не ми се е случвало да стана свидетел на сцена на насилие към лекари, но като слушам по медиите има много такива случаи. Малко е да се каже, че това не е редно и не е човешко..."

Заплахи за физическа саморазправа бяха отправени в един от медицинските центрове във Видин тези дни. Според пациентите, жената от регистратурата не им е обърнала внимание:

"Ние сме пациенти, ние сме хора, които разбираме от дума. После защо лекарите ги бият? Понеже те си го търсят. Като е нервна тая жена, не може да работи тук, тук трябва да работят спокойни хора с пациенти."

Темата е колкото важна, толкова и болезнена, каза министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева при откриването на форума в столицата. Тя допълни, че допускането дори само на един случай на агресия срещу медицинско лице е срам както за системата, така и за обществото ни. 

Ортопедът д-р Илия Калчев е участвал във форума като представител на Районната колегия към Българския лекарски съюз във Видин. Говорим си за причините за агресия и възможните решения за справяне с проблема: 

"Присъствието на такова представителство на съдебните органи, говореше в посока да се търсят решения в областта на правото. При всяка агресия и посегателство над лекар при изпълнение на служебните му задължения да се преценява от съда по законодателен ред, като така, както е посегателството на право-охранителните органи, както е при полицай при изпълняване на служебните му задължения. Но аз не съм убеден, че това ще доведе до рязко изменение на тези взаимоотношения."

Според д-р Калчев една от причините за агресията е лошата комуникация между лекар и пациент:

"Никой нищо не разговаря, не обяснява при изписване на пациент. Проблемът е двустранен, а ние всички сме в едно цяло. Друга причина, е всеобщото изпростяване на нашия народ. Това са хора, които не са прочели и една книга в живота си и даже се гордеят с това. Тотална липса на култура, обща и всякаква." 

Не са редки случаите, при които пациенти се самолекуват, след което търсят причините за влошеното си здраве в лекарите, казва още д-р Илия Калчев.

Потърсихме и д-р Иво Георгиев- лекар с над 20-годишен стаж, който от години работи във видинския Център за спешна медицинска помощ. Все по-често срещаме лошо отношение към нас, казва той:

"Имам много случаи. Въобще в Спешна помощ това е двустранен процес- от едната страна сме ние, от другата са пациентите. Понеже последните години всички са свикнали да казват, че всеки ни е длъжен, само ние не сме длъжни на никой и може би оттук тръгват и голяма част от проблемите във връзка с насилието над медицинския персонал. Насилие върху хора, които се опитват да помагат на други хора, да дават живот, а в същото време от отсрещната страна срещаме недобронамереност към нас, въпреки усилията от наша страна."

Въпреки всичко, няма лекар, който да отиде при пациент с мисълта да направи лошо, казва още д-р Георгиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 22 май 2025 слушаме Алберт Степанов

Днес ви срещам с Алберт Степанов – брат на мултиинструменталиста Валери Степанов. Живеейки в музикално семейство, от много рано проявява музикалната си дарба и започва да свири с по-големия си брат в неговите проекти. Бас китарата е основния му инструмент, като свири и на цигулка. Обича да импровизира и го прави с огромно желание. Джаз фюжъна и..

публикувано на 22.05.25 в 09:00

140 години от построяването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха в Синаговци

Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..

публикувано на 21.05.25 в 17:50

Зрелостници: Лесна матура, очакваме добри резултати

Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит.  Голяма..

публикувано на 21.05.25 в 17:02

Нов сборник с разкази представя Зорница Климентова

Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота.  "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..

публикувано на 21.05.25 в 14:15

Абитуриенти: Общината да помисли за символите на Видин

Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..

публикувано на 21.05.25 в 13:08

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00