Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

2
Снимка: БГНЕС


Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че агресивното поведение спрямо медицинското лице може да доведе до по-бърз преглед. Тревожните данни на Социологическа агенция "Тренд" бяха представени преди дни в столицата по време на форума "Насилието над лекарите- причини и възможни решения", организиран от Българския лекарски съюз.

Редно ли е да има агресия в отношенията лекар-пациент, това попитахме и видинчани:

"Това е лошо един пациент да скача да бие лекарите и не е желателно. Лекарите добре се отнасят към нас и сме доволни от тях... Лекарите не обръщат внимание на пациентите, които са без осигуровки, а тези, които са осигурени, получават внимание... Не ми се е случвало да стана свидетел на сцена на насилие към лекари, но като слушам по медиите има много такива случаи. Малко е да се каже, че това не е редно и не е човешко..."

Заплахи за физическа саморазправа бяха отправени в един от медицинските центрове във Видин тези дни. Според пациентите, жената от регистратурата не им е обърнала внимание:

"Ние сме пациенти, ние сме хора, които разбираме от дума. После защо лекарите ги бият? Понеже те си го търсят. Като е нервна тая жена, не може да работи тук, тук трябва да работят спокойни хора с пациенти."

Темата е колкото важна, толкова и болезнена, каза министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева при откриването на форума в столицата. Тя допълни, че допускането дори само на един случай на агресия срещу медицинско лице е срам както за системата, така и за обществото ни. 

Ортопедът д-р Илия Калчев е участвал във форума като представител на Районната колегия към Българския лекарски съюз във Видин. Говорим си за причините за агресия и възможните решения за справяне с проблема: 

"Присъствието на такова представителство на съдебните органи, говореше в посока да се търсят решения в областта на правото. При всяка агресия и посегателство над лекар при изпълнение на служебните му задължения да се преценява от съда по законодателен ред, като така, както е посегателството на право-охранителните органи, както е при полицай при изпълняване на служебните му задължения. Но аз не съм убеден, че това ще доведе до рязко изменение на тези взаимоотношения."

Според д-р Калчев една от причините за агресията е лошата комуникация между лекар и пациент:

"Никой нищо не разговаря, не обяснява при изписване на пациент. Проблемът е двустранен, а ние всички сме в едно цяло. Друга причина, е всеобщото изпростяване на нашия народ. Това са хора, които не са прочели и една книга в живота си и даже се гордеят с това. Тотална липса на култура, обща и всякаква." 

Не са редки случаите, при които пациенти се самолекуват, след което търсят причините за влошеното си здраве в лекарите, казва още д-р Илия Калчев.

Потърсихме и д-р Иво Георгиев- лекар с над 20-годишен стаж, който от години работи във видинския Център за спешна медицинска помощ. Все по-често срещаме лошо отношение към нас, казва той:

"Имам много случаи. Въобще в Спешна помощ това е двустранен процес- от едната страна сме ние, от другата са пациентите. Понеже последните години всички са свикнали да казват, че всеки ни е длъжен, само ние не сме длъжни на никой и може би оттук тръгват и голяма част от проблемите във връзка с насилието над медицинския персонал. Насилие върху хора, които се опитват да помагат на други хора, да дават живот, а в същото време от отсрещната страна срещаме недобронамереност към нас, въпреки усилията от наша страна."

Въпреки всичко, няма лекар, който да отиде при пациент с мисълта да направи лошо, казва още д-р Георгиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50