Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е съдбата на бившето училище "Христо Ботев" във Видин

2
Снимка: Радио Видин


Какво се случва с бившето Основно училище "Христо Ботев" във видинския квартал Строител"? Преди храм на знанието, а днес живеещите там го оприличават на джунгла. Около сградата на бившето училище се забелязва разрухата и отпечатъкът на природата, която винаги си взима своето, когато човешката ръка е оставила нещо без грижа. Рушаща се сграда, счупени прозорци, избуяла трева се виждат през оградата, а хората казват, че дворът е станал развъдник на плъхове и змии:
"Аз съм учил там и по мое време беше едно то най-хубавите училища. Имаше много деца, много паралелки, по 36 човека в клас, а сега прилича на Джурасик парк... Нещо трябва да се направи, има хиляди възрастни хора, които са за старчески домове... Откакто училището спря да функционира, изглежда по този начин. Само за избори се коси и то отпред, на портала... Тука е змиярник и никой не обръща внимание... Така е станало, като че се намираме в джунглата, а не в град Видин."
Попитахме стопанина на обекта, Община Видин, предвиждат ли постоянна поддръжка на зданието и двора му. Сградата на закритото Седмо основно училище "Христо Ботев" е общинска собственост и усилията на ръководството на Община Видин бяха насочени така, че сградата да се използва за образователни, здравни или хуманитарни дейности, каза началникът на отдел "Хуманитарни дейности", Емилия Николова:

"Работим в две посоки: първата е свързана с разкриване на нова социална услуга, а именно- кризисен център за осигуряване на подслон на пълнолетни лица, пострадали от домашно насилие или лица, жертва на трафик. Втората посока е на ниво идеен проект, свързан с изграждането на Център за професионална квалификация и преквалификация, като ще се търсят възможностите за финансиране по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния."

Скоро част от сградата ще има ново предназначение. Няколко стаи ще се използват за фондохранилище на Регионалния исторически музей (РИМ) във Видин. Решението е взето на редовно заседание на Общинския съвет, а тези дни е бил подписан договор за ползване на помещенията между музея и Общината. Срокът за ползване е 10 години, каза за Радио Видин, директорът на РИМ-Видин Христина Кирилова

"Регионален исторически музей - Видин има нужда от помещения, които да бъдат фондохранилища и затова още преди две години помолих кмета Цветан Ценков да ни осигури такива. Оказа се, че има възможност да ни осигурят няколко помещения в сградата на бившето Седмо основно училище "Христо Ботев". Следва да се настаним и малко да се поразширим, да имаме пространство за нашите експонати, тъй като наистина нямаме много фондохранилища и това ни беше необходимо."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как солта ни помага срещу болестите и стреса

Солта е ефективна при лечение на заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и на кожни болести, за засилване на имунитета и съпротивителните сили на организма. Това обясни Инна Йосифова , управител на Солна стая във Видин . По думите ѝ халотерапията - терапията със сол, може да помогне също за облекчаване на стреса, възстановяване от..

публикувано на 26.11.24 в 10:10

МВР и УНИЦЕФ стартират кампанията "Активизъм срещу насилието"

От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Наематели на общински жилища във Видин прекъснаха заседание на Общинския съвет

Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица .  Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..

публикувано на 25.11.24 в 15:49

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..

публикувано на 25.11.24 в 15:00

Обучение за бременни ще се проведе в мездренско село

Петдневно  обучение за бременни  ще се състои в мездренското село  Ослен Криводол  в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..

публикувано на 25.11.24 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме гранд дамата на италианската телевизия и музика Рафаела Кара

   Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в  италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10