Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевти в Монтана протестираха

Снимка: Любо Андреев

Аптеки в Монтана се включиха в националния протест на фармацевтите. За 2 часа днес не се изпълняваха рецепти по Здравна каса (НЗОК).


"Не сме доволни, тъй като готвените промени в наредби на Касата и здравното министерството не са съгласуван с фармацевтите", каза Кристина Джурджова, управител на аптека в Монтана.

На вратата на протестиращите аптеки бяха залепени афиши и от 14:00 до 16:00 часа днес не се изпълняваха рецепти по Здравна каса.

"Тези промени ощетяват аптеките, малкият бизнес и държавата се опитва да прави социалната си политика именно на нашия гръб". 

Изменението на Наредба 4 предвижда 5 лева, които се получаваха от аптеката за една рецепта, в която са включени три безплатни лекарства, вече да стане една рецепта с до 11 медикамента.

Лекарствата могат да се вземат от пациента в повече от една аптека. Понякога става въпрос за лекарства, струващи няколко хиляди лева, допълни Джурджова:

"Аптеката вади парите от своя джоб, с които заплаща към склада на едро лекарството, отпуска го, минава отчетният период към Здравната каса и след 45 дена аптеката си получава своите 5 000 лева, с които е заплатила това лекарство. Като, ако по някаква причина има грешка, Касата може да свали тази рецепта и за да ни напише и глоба за това, че аз сме отпуснали неправилно лекарството - за техническа грешка, примерно от лекар, протокол". 

От тези промени ще бъдат потърпевши и пациентите:

"Защото аптеките няма да могат да осигуряват лекарствата. И фармацевтичната грижа, за която сме обучени, остава изключително на заден план."


Утре собственици на аптеки ще внесат в Районните здравноосигурителни каси предизвестия за прекратяване на договорите с Националната здравноосигурителна каса - от 9:00 до 9:30 часа, но ще се обслужват спешните изпълнения. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят, и то вкусно. Да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години. "И ние можем" под това мото се..

публикувано на 22.02.25 в 12:44

Село Царевец обяви програмата за празниците през март

Кметството на село Царевец и Народно Читалище "Просвета-1928" обявиха програмата за предстоящите празнични събития през месец март 2025 година. 1 март 2025 г. - Празникът Баба Марта ще бъде отбелязан с традиционното закичване на мартенички, които символизират здраве и късмет. Жителите на селото са поканени да се включат в празничните прояви и да..

публикувано на 22.02.25 в 12:24

Двама бездомни получават помощ в Центъра за временно настаняване в Монтана

Двама бездомни са приютени в Центъра за временно настаняване в Монтана в тези мразовити дни. Мъжете са на по 65 години. През нощта температурите падат до минус 10 градуса.  Единият от настанените в Центъра се казва Емил, на 65 години , от Монтана. "Живеех в гората", казва Емил.  Човекът не бил добре здравословно и е откаран с линейка в..

публикувано на 22.02.25 в 12:00

Започват изграждането на многофункционална спортна зала "Арена-Враца"

Община Враца обяви началото на мащабен проект за изграждане на многофункционална спортна зала "Арена-Враца" с разгъната застроена площ от 4 800 кв.м . Пет етажното здание ще се намира в района на спортен комплекс "Христо Ботев". Проектът е част от инициативата за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) "Обновяване и модернизиране на централна..

публикувано на 22.02.25 в 11:00

Инициативата "Капачки за бъдеще" подкрепи родилно отделение в Монтана

Родилно отделение на Многопрофилната болницата за активно лечение "Д-р Стамен Илиев" в Монтана получи дарение от инициативата "Капачки за бъдеще" . В областната болница в Монтана раждат жени не само от региона, но и от врачанско и видинско. "Полученото дарение ще ни бъде изключително от полза", каза началникът на родилно отделение на монтанската..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Днес е Месопустна Задушница

Днес е Месопустна Задушница. Това е един от трите съботни дни в православния календар,  отредени за всеобщ помен на починалите. Нарича се така, защото е преди Неделя Месопопустна, с която християните се подготвят за предстоящия след седмица Велик пост.  В храмовете на Задушница се отслужва заупокойна литургия и обща панихида. "Църквата се моли..

публикувано на 22.02.25 в 08:00

Снимката на 21 февруари 2025 година

Община  Белоградчик  участва в туристическото изложение в Будапеща, Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ, Румъния.  За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено..

публикувано на 21.02.25 в 18:00