Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват изложбата "Футболът в Чипровци"

Снимка: ИМ- Чипровци

Изложбата "Футболът в Чипровци" ще бъде открита в 17:00 часа в Катеринината къща. 

"Исторически музей- Чипровци в Катеринината къща, това е нашата етнографска сбирка, ремонтира две помещения и решихме да продължим там, където показваме бита на местното турлашко население, с периода от втората половина на 20 век. Защото всеки уважаващ себе си музей и в България, и по света, се занимава и със съвременна етнология... Решихме да започнем с изложба за футбола в Чипровци като събирахме снимки от хората в Чипровци и околните села, защото се оказа, че няма дом, в който някой от мъжете и момчетата да не се е занимавал с футбол. Опитахме се да съберем и малко материали за футболния клуб. И това, което ще предложим на гостите и на приятелите на Историческия музей в Чипровци са повече снимки, проследявайки отбора от 60-е години до последните мачове на отбора, да предизвикаме интереса, да съберем повече документи, повече снимки, повече разкази и съответно, ако е възможно и повече експонати. Като това е началото от серия от експозиции, показващи и театралните състави, и певческите състави и хоровете, и детската градина, и модата от онова време, за да съхраним това, което е било, което е част от историята на нашия град", каза д-р Анита Комитска- директор на Исторически музей- Чипровци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

4 200 са нарушенията на пътя за януари в Монтанско

Средно по 100 електронни фиша на ден за превишена скорост са издадени в област Монтана през януари. 30 специализирани акции за безопасност на движението по пътищата са проведени през миналия месец. Близо 4 200 нарушения на водачи на пътни превозни средства са установени през януари в област Монтана. Издадени са близо 3000 електронни фиша за..

публикувано на 19.02.25 в 09:41

Шестима са пострадали при падания във Враца

Шестима души са с травми, след като са паднали на заснежени улици във Враца . Пострадалите са потърсили медицинска помощ в Спешното отделение на Врачанската болница. Трима от пострадалите са с фрактури. Сред контузените има и едно дете. То е с рана на устата. Другите пострадали са възрастни хора.

публикувано на 19.02.25 в 09:33

Видин почита паметта на Васил Левски

Община  Видин  и Видинската света митрополия ще отбележат 152 години от обесването на  Васил Левски . Днес, 19 февруари, в 10:30 часа, ще започне Заупокойната литургия в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в крайдунавския град. В 11:00 часа ще се проведе поклонение пред бюст-паметника на Апостола на свободата във Видин.

публикувано на 19.02.25 в 09:27

Още една солна стая беше открита във Враца

Детска градина "Звънче" вече разполага със солна стая за профилактика на респираторни заболявания. Специализираното помещение откри заместник-кметът Петя Долапчиева, която заяви, че целта на местната администрация е всички детски градини и ясли в града да имат обособени солни стаи.  Директорът на ДГ "Звънче" - Николинка Гигова коментира, че..

публикувано на 19.02.25 в 08:48

Приемат документи за социални асистенти в Кула

От Община Кула съобщават, че е стартирал приемът на документи от кандидати за потребители на социалната услуга "Асистентска подкрепа" и социални асистенти за изготвяне на резервен списък. Услугата се предоставя по местоживеене на одобрените потребители по настоящ адрес.  Потребители на услугата "Асистентската подкрепа"  могат да бъдат: - Лица в..

публикувано на 19.02.25 в 08:45

Стотици врачани почетоха Левски с факелно шествие

Стотици  врачани отдадоха почит пред паметта на Васил Левски снощи. Над 200 ученици, учители, представители на институции и граждани се включиха във факелното шествие, посветено на 152-годишнината от обесването на Апостола на свободата. Пред паметника на Дякона възпитаниците на ИОУ "Васил Левски" представиха поетична композиция за великия българин...

публикувано на 19.02.25 в 08:38

Снимката на 18 февруари 2025 година

С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в  Монтана  почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. В  Лом  беше официално открит бюст-паметник на Апостола на свободата. Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев се обяви категорично против изпращането на български войски в Украйна под каквато и да е..

публикувано на 18.02.25 в 18:00