Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

| Интервю
Снимка: Радио ВИДИН



На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий. Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния празник на пчеларите. Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник. 
Св. Прокопий е бил войник и християнски мъченик, който е живял през III век. След като преживява видение, той приема християнството и посвещава живота си на служба на Бог. В народните вярвания е свързан с пчелите и пчеларите, защото се смята, че той предпазва пчелините от болести и осигурява добра медоносна година.

Именно на този празник ви срещаме с Радослав Райков от Видин, който е потомствен пчелар. Традицията, свързана с отглеждането на пчели в неговото семейство започва неговият дядо, а след това баща му продължава. Това е и причината да има интерес към пчеларството още от ранна детска възраст. Той ни разказва повече за този занаят, за това какви грижи са нужни за отглеждането на пчелите, а също и пред какви трудности и предизвикателства са изправени пчеларите:
 

"Дядо ми е имал два кошера, после баща ми реши да се занимаваме по-сериозно. Вече с него, докато учех сме имали 70. В момента имам 12 или 13. По принцип във всеки сезон си има грижи за пчелите, най-много е като е самото вадене. Зимата се чисти, когато не се бърка вътре в кошера, когато не се пипа при пчелите, тогава се чисти отпред от сняг, подготвя се за новата година – сандъци, рамки правя с основи. Пролетта и есента се подхранва, третира се за акари. Общо взето цялата година има грижи по пчелите. Интересно е, защото много, има йерархия, всяка знае какво прави, също така си комуникират, както и хората", разказва пчеларят.


Освен мед, Радослав събира и пчелен клей.


"Правим мехлеми за нас, за лична употреба. Тези мехлеми са за рани и много помагат. Клеева тинктура, която през есента - зимата помага, вдига имунитета и по-рядко боледувам, когато ги ползват тези продукти.“


Ниската цена на пчелните продукти е едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъсква Радослав.


"Не само аз, като цяло, пчеларството не е много ценено, а е много екологичен продукт, усвоява се медът и пчелно млечице се извлича, който се използва за кремове и мехлеми. Прашецът е пълен с протеин и е подходящ за подхранване на организми на възрастни хора и на хора, които са боледували и просто не е ценено, цените са много ниски.“


На деня на свети Прокопий пчеларите извършват различни ритуали и обичаи, за да осигурят здравето и продуктивността на своите пчели. По стар обичай на днешния ден, пчеларите стават преди изгрев слънце и отиват право при пчелините. Носят две бели погачи - в чест на св. Прокопий и на Исус Христос. Кадят пред кошерите хляба, намазват го с мед и после го раздават на съседи и познати за здраве, берекет и разбира се, за добър мед. 

Друга традиция е на днешния празник е медът да се освети в църква. Носят се буркани с мед, които се освещават от свещеника. Този мед се смята за особено благословен и се използва през годината за лечебни цели. Осветеният мед се дава на болни през цялата година, за да подпомогне изцелението им.

Пчеларството играе важна роля в екосистемата и селското стопанство. Пчелите са основни опрашители на множество култури, като допринасят за добрите реколти и биоразнообразието. 

Денят на свети Прокопий е специален момент за всички пчелари да отдадат почит на своя покровител и да благодарят за неговата защита и благословия. Този празник напомня за важността на пчеларството и насърчава спазването на традициите и обичаите, които осигуряват здраве и благополучие на пчелните семейства.
Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00