Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Снимка: Радио ВИДИН

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се експлоатира правилно. Едно от най-важните неща е да не се настройва на най-ниските температурни режими, дори и когато навън е прекалено горещо. Оля Георгиева от врачанска фирма за продажба и монтаж на климатични системи обясни за Радио ВИДИН, че разликата в температурата навън и в климатизираното помещение трябва да е в рамките на 10 градуса. 

"По повод охлаждането е желателно техниката да се ползва правилно, тъй като има опасност да се предизвикат здравословни проблеми. Тоест разликата в температурата в помещението и отвън трябва да е 10 градуса, ако навън е 35 градуса, хубаво е климатикът да е на 24, 25 градуса в режим охлаждане. Специално в режим "охлаждане" може да се изключва техниката, не се изключва в режим "отопление", за да няма консумация на първичен ток. Другият вариант е да повдигнат градуса, техниката разполага с датчици, съответно ще се изключи сама в режим "охлаждане". Икономията зависи от класа на климатика, повечето климатици са два пъти А + в режим "охлаждане". Тоест в този режим техниката е икономична. Всеки един климатик може да ни свърши работа за охлаждане... Когато един клиент избира климатик трябва да е наясно със себе си в какъв режим ще използва повече, в отопление или в охлаждане. Ако желае да се използва и в двата, е нужно да направи по-голяма инвестиция, тоест да купи по-голям енергиен клас техника..."   

Климатиците в горещото време може да са нашите най-добри приятели, но в същото време те могат да бъдат и най-силните ни врагове, ако не ги използваме по правилния начин, коментира за БНР д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести:

"Защо могат да бъдат врагове - за да охладят помещението, те отнемат от влажността, което прави въздуха сух, което пък създава прекрасни условия за бактерии и вируси, същевременно се изсушава и лигавицата на носа ни, на дихателните пътища, което води до кашлица и дискомфорт. Изсушава се и очната лигавица, което води до дразнене на окото, особено когато това е на работно място, с употреба на компютри, дразненето става още по-силно..."

Когато се стои под климатик, това води до скованост, невралгии, болки в гърба, което може да изведе човека от работната среда, поясни пулмологът и допълни, че климатикът предразполага и към вирусни инфекции, тъй като влияе на имунната система. Трябва да спазваме правилото за най-малката температурна разлика от външната и вътрешната среда да бъде - 8 - 10 градуса, ще си създадем добър комфорт и ще обичаме климатика, каза още д-р Ангелова. 

Въпреки, че климатиците са спасение в жегите, не всички видинчани ги използват, като причината е финансова, показа анкета на Радио ВИДИН. Тези, които ползват климатик, казват, че знаят как правилно да ги експлоатират. 

"Сега не ползвам климатик, само зимно време. Не ползвам, защото трябва да си бъркам в джоба, а така си ми е добре. Тази жега от 5 месеца я чакам... Ползвам климатик в жегата, за да се охладим. Примерно дъщеря ми не обича климатик, аз съм хипертоник и без климатик, без хладно ми е неприятно. Нормална температура го настройвам примерно 25, 26 градуса, гледам да не е много, иначе вечерно време го изключвам... Климатик ползвам, но за охлаждане не, за отопление само зимата. Имам си северна стая, не ми трябва. Не е жега, оставям си прозореца отворен, вратата и готово... Ползвам климатик за охлаждане, когато съм тук, вкъщи, иначе пребивавам във вилата на Ботево и там е хладно. Горе в гората съм, вилната зона..."

И така, като заключение да обобщим, добре е климатиците да не бъдат пускани в режим на охлаждане под 25 градуса, да не стоим под тях, разбира се и филтрите да не забравяме, че ги има и трябва да се почистват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50