Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Снимка: Радио ВИДИН

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се експлоатира правилно. Едно от най-важните неща е да не се настройва на най-ниските температурни режими, дори и когато навън е прекалено горещо. Оля Георгиева от врачанска фирма за продажба и монтаж на климатични системи обясни за Радио ВИДИН, че разликата в температурата навън и в климатизираното помещение трябва да е в рамките на 10 градуса. 

"По повод охлаждането е желателно техниката да се ползва правилно, тъй като има опасност да се предизвикат здравословни проблеми. Тоест разликата в температурата в помещението и отвън трябва да е 10 градуса, ако навън е 35 градуса, хубаво е климатикът да е на 24, 25 градуса в режим охлаждане. Специално в режим "охлаждане" може да се изключва техниката, не се изключва в режим "отопление", за да няма консумация на първичен ток. Другият вариант е да повдигнат градуса, техниката разполага с датчици, съответно ще се изключи сама в режим "охлаждане". Икономията зависи от класа на климатика, повечето климатици са два пъти А + в режим "охлаждане". Тоест в този режим техниката е икономична. Всеки един климатик може да ни свърши работа за охлаждане... Когато един клиент избира климатик трябва да е наясно със себе си в какъв режим ще използва повече, в отопление или в охлаждане. Ако желае да се използва и в двата, е нужно да направи по-голяма инвестиция, тоест да купи по-голям енергиен клас техника..."   

Климатиците в горещото време може да са нашите най-добри приятели, но в същото време те могат да бъдат и най-силните ни врагове, ако не ги използваме по правилния начин, коментира за БНР д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести:

"Защо могат да бъдат врагове - за да охладят помещението, те отнемат от влажността, което прави въздуха сух, което пък създава прекрасни условия за бактерии и вируси, същевременно се изсушава и лигавицата на носа ни, на дихателните пътища, което води до кашлица и дискомфорт. Изсушава се и очната лигавица, което води до дразнене на окото, особено когато това е на работно място, с употреба на компютри, дразненето става още по-силно..."

Когато се стои под климатик, това води до скованост, невралгии, болки в гърба, което може да изведе човека от работната среда, поясни пулмологът и допълни, че климатикът предразполага и към вирусни инфекции, тъй като влияе на имунната система. Трябва да спазваме правилото за най-малката температурна разлика от външната и вътрешната среда да бъде - 8 - 10 градуса, ще си създадем добър комфорт и ще обичаме климатика, каза още д-р Ангелова. 

Въпреки, че климатиците са спасение в жегите, не всички видинчани ги използват, като причината е финансова, показа анкета на Радио ВИДИН. Тези, които ползват климатик, казват, че знаят как правилно да ги експлоатират. 

"Сега не ползвам климатик, само зимно време. Не ползвам, защото трябва да си бъркам в джоба, а така си ми е добре. Тази жега от 5 месеца я чакам... Ползвам климатик в жегата, за да се охладим. Примерно дъщеря ми не обича климатик, аз съм хипертоник и без климатик, без хладно ми е неприятно. Нормална температура го настройвам примерно 25, 26 градуса, гледам да не е много, иначе вечерно време го изключвам... Климатик ползвам, но за охлаждане не, за отопление само зимата. Имам си северна стая, не ми трябва. Не е жега, оставям си прозореца отворен, вратата и готово... Ползвам климатик за охлаждане, когато съм тук, вкъщи, иначе пребивавам във вилата на Ботево и там е хладно. Горе в гората съм, вилната зона..."

И така, като заключение да обобщим, добре е климатиците да не бъдат пускани в режим на охлаждане под 25 градуса, да не стоим под тях, разбира се и филтрите да не забравяме, че ги има и трябва да се почистват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Потомка на поручик Дворянов с голямата награда на Международното биенале "Интуитив"

Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България.  В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..

публикувано на 10.04.25 в 14:52

Видински пожарникари обучават деца за поведение при бедствия

Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии  пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града .  Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Промени при шофьорските книжки предвиждат намалена възраст за професионални водачи

Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00