Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Степан Бюлбюлян: Вярвам в природата и много държа на истината

Снимка: личен архив

Степан Бюлбюлян е гост на това издание на "Калейдоскоп". Роден е в София през 1937 година в арменско семейство. Баща му е занаятчия, шие обувки, майка му е домакиня, има по-малка сестра. Преживял е  бомбардировките над София и все още ги помни. През 1944 година започва да учи във френски колеж. Завършва средното си образование в гимназия "Константин Фотинов" София. Следват задължителните две години казарма. Приет е в Софийския университет специалност "Немска филология". Автор е на няколко книги "Мистика, език, философия", книга в две части,  в която представя своите възгледи, книгата излиза през 1993 година. Споделя, че неговите изследвания са в противоречие с Класическа немска философия и затова няма шанс да се развива в науката:

"Издателството на Софийски университет издаде тази моя монография, и тя е за сложните думи в немския език и как се превеждат дългите конструкции, което абсолютно противоречи на всички немски теории и философии немски. Те и затова полудяха, че е допуснато издаването."

Като преводач превежда основно научно-техническа литература на икономически теми, като "Организация и управление на стопанството". Определят го като един от най-добрите преводачи по немски език. Решава да се занимава с научна дейност и пише дисертация. Дисертацията му е отхвърлена, като основният  довод е, че езикознанието противоречи на философията.  Това кара Степан  Бюлбюлян да се запознае в дълбочина с философията, която противоречи на неговите  преводи. Оказва се, че немската философия се опира на 5 книги на Моисей. 

Житейските обстоятелства довеждат Степан  Бюлбюлян  в Северозападна България. Известно време живее в село Паволче, член е на читалището и на пенсионерския клуб. Днес  живее в град Враца. Харесва града и обича Балкана. Продължава да чете и да твори. Има свой сайт. В основата на неговото мислене и дейност стои дарителството. Прави дарителски жестове на млади хора, които работят в сферата на хуманитарните науки. 

През 2019 година в село Паволче стартира  конкурсът за есе, свързано с Ботевите дни. От тогава до днес Степан  Бюлбюлян  задава темата и дава парични награди на участниците, спечелили първо и второ място. Освен това в памет на своята сестра, която му оставя наследство, дава ученическа стипендия на момиче от врачанска гимназия за отличен успех и добро поведение. Има желание това да продължи и след неговата смърт.  Дарителството за него е важен акт на подпомагане на определени ценностни качества в младите хора. 



ДЕТСТВОТО
"Беше хубаво, защото улиците бяха наши. Нямаше коли, играехме на детски игри, тичахме, топка ритахме, от двор на двор, бяхме свободни. Преживях бомбардировките в София, беше ужас! Тогава заминахме за Пирдоп. Там се роди сестра ми, тя е с 7 години по-малка от мен."

НЕМСКА ФИЛОЛОГИЯ
"Не знаех добре езика и реших, че за да науча добре езика, трябва да живея сред немците. И кандидатствах за работа като екскурзовод в Балкантурист.  И започнах работа, така девет лета. Водех  групи в Боровец и на Слънчев бряг и Приморско. Моята кариера като екскурзовод продължи. Прекъснах следването си, защото нямах време за учене. Много често ходех в ГДР, живеех сред немците, много четях, За мен работата ми като екскурзовод беше голям плюс, защото научих не само езика, но и навлязох в живота на немците, техния начин на мислене, манталитет. Научих и литературата и културата им, впоследствие се запознах и с философията." 

ЦЕННОСТНАТА СИСТЕМА 
"Постепенно ни промениха ценностната ни система,  те се опитват да ни определят какво да харесвам и какво да не харесвам, какво да говоря, как ще се изказвам. Това  по Тошово време не  е било.  Абсурдни неща! 
Но при тях казват, че езика определя мисленето. Това е пълна глупост. Не моят език определя мисленето, а моето мислене определя моя език! Но това важи и там и тук в университета.  Това е философията на Хегел и на Вилхелм Хумболт. Такива едни щуротии, но те са тясно свързани с манипулиране мисленето на хората, за управление на масите чрез културата. Появи се лингво-културология в Русия и това го свързват с Вилхелм Хумболт. Философията и езикознанието, което той е написал, е много изгодна като един управленски инструмент за всякакъв вид религия... Не трябвало да има националност. Защо да няма? Феминизъм и език. Много ми е интересно кой създава тази нова идеология? Всичко е потайно. Налагат се нови неща, защо, с какво е по-добро от предишното?... Войните идвали от националното. Не, войните идват от имперски амбиции. "

ФИЛОСОФИЯТА
"Я да видя каква е тази философия, която противоречи на моите преводи. И оттам тръгнах в дълбините на тая философия. Оказа се ,че е свързана с 5 книги на Моисей. ...Класическа немска философия , представители са Хегел - философията на Хумболт - езика и философия на езика...  И ако вие противоречите на тази философия - край с вашите амбиции да влезете в науката и да направите научна кариера. Мен се убеждаваха да си сменя възгледите. Казах: " Не, имам си хубава професия и си вадя хляба. В първата си книга аз доказвам, че немската нацистка философия не е Хитлер и неговата партия, създадена е доста преди него и в основата е Хумболт пак. "

Повече за живота и творчеството на Степан Бюлбюлян - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18