Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

| Интервю
3
Снимка: Радио ВИДИН



Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева. Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството.

Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли варианта да се приберат в България, Петя и нейният съпруг, най-после го правят и се прибират във Вършец.

Идеята да започнат малък семеен бизнес е била мечта и на двете близначки и така преди 3 години тяхната мечта става реалност, отварят пекарна и сладкарница в едно, наричат я "Пекарна Вършец".

Петя в Лондон
"Рано или късно всички се прибират във Вършец и въобще може би за всички се отнася, че рано или късно всеки се прибира по родния край.

Камъкът си тежи на мястото, познаваш всички хора и те те познават, разговаряш с всички, даже е много приятно. Никъде не се случва това, дори и в София и там не се случваше", разказва Петя.

Според нея малкият град си има неговите преимущества.

"Вършец е един прекрасен град, в който където и да излезеш, навсякъде е парк, чист е въздухът, децата ни играят на воля, това мисля, че не е малко. Нямаш притеснение за нищо, за това кога ще се прибереш, кога ще излезеш.

Ние идваме всеки ден в 4:30 сутринта на работа и никога не сме се притеснявали, че някой ще те нападне и че ще ти се случи нещо, винаги сме били в безопасност във Вършец.

В по-големите градове това спокойствие го няма, децата не могат да карат колело, ако не ги заведеш в парка, не могат да играят на воля, не могат да отидат до реката, нищо не могат да направят, а тук са на свобода. "

Петя споделя, че отдавна са имали идея как да развият собствен семеен бизнес в родния край.

"Дойде времето най-после да го направим. Мисля, че малкият град може да носи един бизнес, който да препитава едно семейство. Не е нещо голямо, но просто работим и получаваме някакъв доход, с който можем да живеем."

Нямаше как да не попитам Петя и Мими, каква е тайната за успешен бизнес в малкия град. 

"Аз си мисля, че е навсякъде тази тайна. Когато човек е позитивен, когато желае да получи нещо, когато е усмихнат, когато посреща и изпраща както трябва - хората се връщат и продължават да се връщат и това ги води пак и отново и самите туристи идват с години и казват колко са доволни точно от обслужването ни.

Малкият град и в нашия случай, Вършец, има нужда от такива места и се надявам, че ще има и други, защото конкуренцията ни стимулира да се развиваме, да градим повече", споделя Петя.

"През останалото време, когато не е летният сезон, който е по-активен, ние разчитаме основно на местните хора, които идват при нас, а те идват ежедневно и се връщат", допълва Мими. 

Знаете, че хората от малкия град често не вярват на такива ентусиасти като Петя и Мими, които идват отнякъде, често от чужбина, и имат идеята да се развиват в родното градче, какъвто е и случаят с Петя и Мими:

"Масови бяха коментарите, никой не вярваше и казваше, че сме луди, че започваме нещо тук и то точно нещо такова.

Не съжаляваме в никакъв случай, аз мисля, че даже нямаше и по-подходящ момент от този и се надявам да не се откажем и да се случи нещо, което да ни застраши като бизнес и като развитие." 

Луд или не, човек, ако следва целите си, винаги ги постига. А пътят към тях е най-сладък. Такава е и днешната "сладка" история на двете близначки от Вършец, които след толкова години, отново са заедно и се обединяват в едно.

А силата на връзката, която имат, както повечето, да не кажем всички близнаци, е повече от очевидна. А с общи усилия всичко се постига, стига да искаш.

Повече чуйте в прикачения файл
По публикацията работи: Соня Минкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00