

От Басейнова дирекция „Дунавски район“ (БДДР) получихме следните отговори:
Радио Видин: Възможно ли е да бъде възстановено естественото корито на река Тополовец, която минава през село Градец? Кой, как и кога трябва да го направи?
БД- Плевен: Възможно е по принцип. Необходимо е внасяне на инвестиционно предложение в РИОСВ по местонахождение и анализ на риска от наводнения. Възстановяване на речното корито може да направи възложителят на инвестиционното предложение.
Радио Видин: Кога се налага корекция на корито, в случая искано ли е разрешение за реката в Градец да се направи такава корекция и кое е наложило това?
БД- Плевен: Река Тополовец в участъка е коригирана. Това е направено преди влизане в сила на Закона за водите/ЗВ/, поради което разрешително с обратна сила не е издавано. Изграждане на корекции се налага за защита на определени територии при наводнения, видно от Вашето питане, през 2012 г е имало сериозно наводнение. В БДДР не е постъпвала информация за предприети действия след наводнението.
Радио Видин: От "Напоителни системи" ЕАД Видин обясниха, че това вече е “суха“ река и те не отговарят за нея.
БД- Плевен: „Напоителни системи“ ЕАД извършват обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите в границите на възложените му територии, в съответствие с чл.138, ал.5, т.2, буква „а“ от Закона за водите. Старото легло на река Тополовец, преминаващо през село Градец не влиза във възложената му защита.
Радио Видин: Речното корито на река Тополовец не е почиствано. Кой почиства речните корита и кога ще бъде почистено?
БД- Плевен: В съответствие с чл. 138, ал.5 постоянната защита от вредното въздействие на водите се извършва в границите на населените места от кмета на общината; Извън границите на населените места – от изпълнителя на задължението за извършване на обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите в границите на възложените му територии ( в случая „Напоителни системи“ ЕАД); От Областният управител в останалите случаи.

Наближава един от най-възрожденските празници- Деня на народните будители. Празникът се отбелязва с различни инициативи от училища, читалища и културни институции. В град Дунавци деца от детската градина и ученици от двете училища бяха подготвили програма. В началото на празника кметът на Дунавци Димчо Скорчев подчерта значимостта на..
В навечерието на Деня на народните будители Младежката организация БУМ (Будни, Устремени Мездренчани) организира и нициатива с кауза. Чрез забавна викторина участниците ще си припомнят важни моменти от нашата история. Идеята е да бъдат събрани средства, които ще бъдат дарени на Центъра за обществена подкрепа (ЦОП) в Мездра. С тях ще бъдат закупени..
Годишните пръстени на вековни дървета пазят следи за това как струйното течение е оформяло екстремното време в миналото. Това показва из следване в Nature. Катедра "Дендрология" към Лесотехническия университет работи от години по тези въпроси, каза доц. Момчил Панайотов: "Конкретно с вековните мурови гори може би вече стават около..
Над 1 милион и 400 000 лева ще бъдат отпуснати за реставрация и социализация на видинската Стамбол капия. Средствата са по проект " Стамбол капия - между миналото и настоящето" по програма "Развитие на регионите 2021-2027". Целта на дейностите е капията да се превърне в още по-привлекателна туристическа забележителност, информира..
Норвежкият музикант с полски корени създава и изпълнява музика вече над шест десетилетия. Повлиян от норвежкия фолклор, геният му не признава граници - активен е както в стила джаз, така и в други жанрове като класика, уърлд музика, ню ейдж, ембиънт. Творчеството му е разнообразно - от влиянията на Индия и Пакистан до грегорианската църковна музика...
Нови STEM кабинети по роботика бяха открити днес във видинското училище "Любен Каравелов". STEM центърът се състои от два кабинета по компютърно моделиране и информационни технологии, работилница по роботика и кабинет по география и икономика. Има и 6 високооборудвани класни стаи. Два от кабинетите са оборудвани с 75 инчови интерактивни..
Изложба на художника Петър Йедличка ще бъде подредена утре в художествена галерия "Никола Петров" във Видин. Петър Йедличка е художник с богато международно присъствие - роден в Брно (Чехия), завършил Национална художествена академия (НХА) в София. Творбите му се отличават с експресивна живопис, темите, върху които работи, често са..