Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

Пламен Димитров
Снимка: КНСБ

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно действаща мярка за помощ на бизнеса със средства от фонд "Безработица", подобна на познатата по време на COVID-19 пандемията "60 на 40" за запазване на работните места. За целта е необходима промяна в Кодекса на труда. Промишленото производство спада с 6,3 на сто на годишна база. При добивната промишленост спадът е 15,6 процента, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му хем няма хора, хем пазарът е дефицитен, хем бизнесът казва 200 000 работници търсим и няма. В някои сектори това е драматично - туризъм, ресторантьорство, но там е и заради заплатите. В същото време машиностроителния сектор и предприятията, които работят за износ, заради рецесията в Германия, която продължава вече доста време, и не само там, всъщност спада износът за тези държави, защото намаляват поръчките. И оттам през първото полугодие започнаха съкращения, при това на места масови. Заради това синдикалистите отново настояват да се реализира предложението за законови промени, което преди време направиха с Асоциацията на индустриалния капитал в България. Необходима е промяна в Кодекса на труда, и въвеждане на постоянно правило "60 на 40" фирмите да бъдат подкрепяни от фонд "Безработица", ако и когато имат спадове на промишленото производство или по-скоро на продажбите, които са над 20, а за някои сектори и над 25%". Ще се запазят ли работни места, ако бъдат въведени исканите от КНСБ промени в Кодекса на труда? Разговаряхме с Любен Любенов, областен координатор на КНСБ за област Видин.

"КНСБ иска една подкрепа на фирмите, при намалени продажби с цел запазване на работните места. Проблеми има в тежката индустрия, машиностроенето, химическата промишленост и производството на лекарства. Предлагаме да се въведе един механизъм за подкрепа на фирмите при намалени поръчки и продажби. В икономиката през последните години текат едни процеси, които политиците не забелязват. Страни като Германия и други наши икономически партньори са в рецесия, което води и до нарастващ проблем сред българските фирми. Намаляват поръчките, продажбите и съкращения на работници, което се отразява на всички нас. За да не се стига до масови съкращения, КНСБ и работодателите предлагат да се въведе отново мярката, подобна на познатата "60 на 40" по време на COVID-19 пандемията." - обясни Любен Любенов.

Какво казват работодателите? Потърсихме за коментар Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Това, което ние си спомняме от предишното въвеждане на мярката е, че имаше ефект и би трябвало и сега да сработи, така че всякакви мерки, които са в подкрепа на производството ние ги насърчаваме, защото по принцип тези сектори и особена традиционните производства са със сериозен проблем не само заради рецесията в Западна Европа, но и нашият пазар не е достатъчно активен."

Елеонора Негулова отправи апел към бъдещите управляващи, които и да са те, че ако ИТН не успеят да съставят правителство е задължително да бъдат чути всичк партии поне какво мислят по тези ключови за икономиката ни въпроси. Междувременно стана ясно, че до края на годината бизнесът ще продължи да получава компенсации заради високите цени на тока. Те ще са 100% при цена от над 180 лева на мегаватчас на борсата, независимо в коя мрежа крайните небитови потребители са присъединени. Фондът за сигурност на електроенергийната система разполага в момента с 471 милиона лева, като с въвеждането на компенсацията от 1 юли ще е необходим финансов ресурс от 230 милиона лева. 

По думите на президента на КНСБ Пламен Димитров в някои сектори ситуацията с недостига на кадри е драматична - едни от тях са туризма и ресторантьорството. Потърсихме за коментар Ричард Алибегов, съпредседател Българската Асоциация на заведенията, който коментира предложението на КНСБ за въвеждане на постоянно действаща мярка в помощ на бизнеса със средства от фонд "Безработица":

"Миналата седмица поеха тока над 180 лева на мегаватчас, в което има резон, но сега защото има спад на продажбите - то така по тази логика всеки бизнес ще иска помощи. Проблемите в нашия сектор са свързани най-вече с липсата на работна ръка. Работа има, тя не е толкава, колкото беше през 2019-та година, но има. Проблемът е в работната ръка. ние вече ползваме работна ръка от чужбина, но нашите консулства в чужбина не смогват да обработят визите и реално хората, които ние бихме искали да дойдат от чужбина не могат да дойдат. Ако се вкара една такава мярка, тя няма да може да се ползва от чужденците. Въвеждането на постоянно действаща мярка в помощ на бизнеса със средства от фонд "Безработица" едва ли ще разреши проблема с намирането на квалифицирана работна ръка не само в ресторантьорския и хотелиерския бранш у нас." - така коментира ситуацията Ричард Алибегов, съпредседател Българската Асоциация на заведенията. Според него политическата безтегловност, в която се намира държавата се отразява допълнително върху нормалното развитие на ресторантьорския бранш.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45