Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

3
Снимка: Радио ВИДИН

Днес гостуваме на село Гъмзово в община Брегово. Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин. Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“.

В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка. Жителите били работници при турски чифликчия. 

Как селото се развива днес? 

От по-близкото минало е останала сравнително добре развитата инфраструктура, която обаче се нуждае от поддръжка. Така накратко обобщи ситуацията днес кметът на селото Юлия Борисова. Тя е кмет на населеното място от последните избори през 2023 година. Юлия Борисова разказа за живота в Гъмзово пред Катя Борисова:

"Земята е раздадена на частни собственици. Имаме една голяма кооперация и още две-три по-малки частни земеделци... Трябва да има работа, защото има хора в предпенсионна възраст и нямат работа... Те не могат да пътуват до града, защото нямаме първо и удобни автобуси, а и там някой трудно ще ги вземе на работа в предпенсионна възраст..."

В селото има читалище с богата културна дейност и запазени традиции в певческото и танцово самодейно народно изкуство. А повече за историята му разказа Анжела Белдева, секретар на Народно читалище "Просвета":

"Нашето читалище е център за запазване, укрепване и възпроизвеждане на традициите и културата на Гъмзово. От 1976 година нашият танцов състав има неизменно участие в Националния фолклорен фестивал в Копривщица... Целта ни е да съхраним традициите, да покажем и научим идващото поколение на нашите песни, хора и обичаи, които сме наследили от нашите прадеди, а фолклорното ни богатство е огромно. Само хората, които играем, са около 30... Те са с неповторими стъпки, ритъм и красота. Гъмзовските хора се отличават с неповторима мелодия и стъпки. Имат специфични мъжки хора, женски хора и такива, които се играят от всички..."

Местните жители също разказаха за живота си в село Гъмзово:

"Само два магазина, по-рано имаше пет, сега са два... Само понеделник идва лекар от Брегово и това е... Няма превоз... Трябва винаги да имате кола под ръка..."

Олга Никова, пенсионирана учителка от съществувалото преди години училище в Гъмзово, казва, че откриването на работни места ще подобри живота в селото:

"Сега хората тръгват, защото нямат какво да работят, не защото не си обичат селото... Мисля, че ако се отвори един шивашки цех, би се запълнил с 10-20 жени и тогава щеше да се увеличи броят на младите хора... Ние сме останали на доизживяване - с една дума да им пазим къщите на нашите внуци и правнуци, които никога няма да се върнат тук..."

Завършваме нашата среща в село Гъмзово с надеждата, че животът тук някой ден ще се подобри, а младите хора ще се завърнат към родното място. 

Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Елизабет Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56