Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

3
Снимка: Радио ВИДИН

Днес гостуваме на село Гъмзово в община Брегово. Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин. Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“.

В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка. Жителите били работници при турски чифликчия. 

Как селото се развива днес? 

От по-близкото минало е останала сравнително добре развитата инфраструктура, която обаче се нуждае от поддръжка. Така накратко обобщи ситуацията днес кметът на селото Юлия Борисова. Тя е кмет на населеното място от последните избори през 2023 година. Юлия Борисова разказа за живота в Гъмзово пред Катя Борисова:

"Земята е раздадена на частни собственици. Имаме една голяма кооперация и още две-три по-малки частни земеделци... Трябва да има работа, защото има хора в предпенсионна възраст и нямат работа... Те не могат да пътуват до града, защото нямаме първо и удобни автобуси, а и там някой трудно ще ги вземе на работа в предпенсионна възраст..."

В селото има читалище с богата културна дейност и запазени традиции в певческото и танцово самодейно народно изкуство. А повече за историята му разказа Анжела Белдева, секретар на Народно читалище "Просвета":

"Нашето читалище е център за запазване, укрепване и възпроизвеждане на традициите и културата на Гъмзово. От 1976 година нашият танцов състав има неизменно участие в Националния фолклорен фестивал в Копривщица... Целта ни е да съхраним традициите, да покажем и научим идващото поколение на нашите песни, хора и обичаи, които сме наследили от нашите прадеди, а фолклорното ни богатство е огромно. Само хората, които играем, са около 30... Те са с неповторими стъпки, ритъм и красота. Гъмзовските хора се отличават с неповторима мелодия и стъпки. Имат специфични мъжки хора, женски хора и такива, които се играят от всички..."

Местните жители също разказаха за живота си в село Гъмзово:

"Само два магазина, по-рано имаше пет, сега са два... Само понеделник идва лекар от Брегово и това е... Няма превоз... Трябва винаги да имате кола под ръка..."

Олга Никова, пенсионирана учителка от съществувалото преди години училище в Гъмзово, казва, че откриването на работни места ще подобри живота в селото:

"Сега хората тръгват, защото нямат какво да работят, не защото не си обичат селото... Мисля, че ако се отвори един шивашки цех, би се запълнил с 10-20 жени и тогава щеше да се увеличи броят на младите хора... Ние сме останали на доизживяване - с една дума да им пазим къщите на нашите внуци и правнуци, които никога няма да се върнат тук..."

Завършваме нашата среща в село Гъмзово с надеждата, че животът тук някой ден ще се подобри, а младите хора ще се завърнат към родното място. 

Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Елизабет Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00