Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На приключение с гребна регата ТИД

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Участниците в 67-ата международна туристическа гребна регата ТИД пристигнаха във Видин и както винаги в нея има и опитни и по-неопитни гребни туристи. Всички те обаче носят настроение и любов към красивата природа в себе си.

Десислава и Ивайло Пенчеви са членове на Клуба по воден туризъм "Воден свят" към Туристическо дружество "Бонония" (Видин). От преди няколко години те напуснаха София и се заселиха край видинското село Гомотарци, за да са по-близо до река Дунав, която обичат и използват всеки свободен момент да гребат по нея. Тази година те минаха ТИД - етапа от унгарския град Мохач до Гомотарци. Впечатлени са от всичко видяно, а до година ще пуснат и етапа от Инглощад до Мохач.

"Тръгнахме от Унгария. От град Мохач. Не знаех за този град, но вече го познавам. Навсякъде имаше интересни моменти. В Сърбия няма обаче къде да се слезе и през цялото време си на лодката. Доста е гребането. Уморявахме се понякога, но продължавахме... Имаше много нови познати, а от България - само ние и едно момче от Кошава... Приятели винаги се намират. Наистина е предизвикателство... Най-шумна беше групата на поляците. Германците много се шегуваха с австрийците, които бяха с нещо като кораб, че нямат море и не могат да управляват кораба си...", разказа Деси.

"Това са 650 км гребане, 23 дни, от които 19 - на вода. Следващата година ще пуснем от Инглощад и така ще минем всички етапи. Вече сме гребали от Браила до Черно море заедно с Хари Йохар и неговата група... Деси навсякъде беше представител на България. Във всяко населено място ни срещаха кметове и заместник-кметове. Сърбите са най-представителни като посрещачи. Имаше от 11 държави гребци, като имаше и брат и сестра от Нова Зеландия. Те бяха от най-далече... Накъдето и да плаваме, реката ни води към дома...", обясни и Иво.

Хари Йохар е от Германия, но от дълги години живее и в България. Неговите участия в ТИД са много - 19. Освен че е любител на водния туризъм, той композира песни и свири на устна хармоника. 

"Винаги е интересно. Има много настроение... Аз имам много приятели в България, но и от други страни. Тази година пак ще организирам група от Браила до Черно море... Написах две песни за регатата. Едната е преведена на 9 езика. ТИД-ът зарежда с енергия. Радвам се, че съм част от него. Ще продължа...", коментира Хари.

Ани е от София и за първи път гребе по река Дунав. Тя е част от тазгодишното издание на ТИД. 

"За първи път ми е по река Дунав. Първият етап от Ново село мина нормално... Впечатлена съм от моста Видин-Калафат. Огромно съоръжени е... Ще издържа до Силистра. Много е красив Дунав в България. Много. Греба в единичка (едноместен каяк), обаче си имам ескорт. Приятелят ми. Сигурна съм, че ще е много интересно до края... Греба на "Панчарево" от доста време, но за първи път съм на голямата река. Вълнуващо е...", каза Ани. 

Юлия Георгиева също е от София, но за разлика от Ани, която гребе за първи път, тя има огромен стаж - над 20 пъти е пускала различните етапи на ТИД.

"Приказно е. Имаме уникална природа. В Сърбия също е хубаво, но има много корабчета и вдигат вълни, а вълните са опасни... Не ми е омръзнало... Нещо плажът на "Баба Вида" тази година го няма. Водата е мръсна. Може би заради ремонтите. Сега щях да съм там. Е, като няма плаж, ще ходя на душовете... ТИД е и приключение, и забавление. Красива е България...", беше коментарът на опитната туристка Юлия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00