Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На приключение с гребна регата ТИД

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Участниците в 67-ата международна туристическа гребна регата ТИД пристигнаха във Видин и както винаги в нея има и опитни и по-неопитни гребни туристи. Всички те обаче носят настроение и любов към красивата природа в себе си.

Десислава и Ивайло Пенчеви са членове на Клуба по воден туризъм "Воден свят" към Туристическо дружество "Бонония" (Видин). От преди няколко години те напуснаха София и се заселиха край видинското село Гомотарци, за да са по-близо до река Дунав, която обичат и използват всеки свободен момент да гребат по нея. Тази година те минаха ТИД - етапа от унгарския град Мохач до Гомотарци. Впечатлени са от всичко видяно, а до година ще пуснат и етапа от Инглощад до Мохач.

"Тръгнахме от Унгария. От град Мохач. Не знаех за този град, но вече го познавам. Навсякъде имаше интересни моменти. В Сърбия няма обаче къде да се слезе и през цялото време си на лодката. Доста е гребането. Уморявахме се понякога, но продължавахме... Имаше много нови познати, а от България - само ние и едно момче от Кошава... Приятели винаги се намират. Наистина е предизвикателство... Най-шумна беше групата на поляците. Германците много се шегуваха с австрийците, които бяха с нещо като кораб, че нямат море и не могат да управляват кораба си...", разказа Деси.

"Това са 650 км гребане, 23 дни, от които 19 - на вода. Следващата година ще пуснем от Инглощад и така ще минем всички етапи. Вече сме гребали от Браила до Черно море заедно с Хари Йохар и неговата група... Деси навсякъде беше представител на България. Във всяко населено място ни срещаха кметове и заместник-кметове. Сърбите са най-представителни като посрещачи. Имаше от 11 държави гребци, като имаше и брат и сестра от Нова Зеландия. Те бяха от най-далече... Накъдето и да плаваме, реката ни води към дома...", обясни и Иво.

Хари Йохар е от Германия, но от дълги години живее и в България. Неговите участия в ТИД са много - 19. Освен че е любител на водния туризъм, той композира песни и свири на устна хармоника. 

"Винаги е интересно. Има много настроение... Аз имам много приятели в България, но и от други страни. Тази година пак ще организирам група от Браила до Черно море... Написах две песни за регатата. Едната е преведена на 9 езика. ТИД-ът зарежда с енергия. Радвам се, че съм част от него. Ще продължа...", коментира Хари.

Ани е от София и за първи път гребе по река Дунав. Тя е част от тазгодишното издание на ТИД. 

"За първи път ми е по река Дунав. Първият етап от Ново село мина нормално... Впечатлена съм от моста Видин-Калафат. Огромно съоръжени е... Ще издържа до Силистра. Много е красив Дунав в България. Много. Греба в единичка (едноместен каяк), обаче си имам ескорт. Приятелят ми. Сигурна съм, че ще е много интересно до края... Греба на "Панчарево" от доста време, но за първи път съм на голямата река. Вълнуващо е...", каза Ани. 

Юлия Георгиева също е от София, но за разлика от Ани, която гребе за първи път, тя има огромен стаж - над 20 пъти е пускала различните етапи на ТИД.

"Приказно е. Имаме уникална природа. В Сърбия също е хубаво, но има много корабчета и вдигат вълни, а вълните са опасни... Не ми е омръзнало... Нещо плажът на "Баба Вида" тази година го няма. Водата е мръсна. Може би заради ремонтите. Сега щях да съм там. Е, като няма плаж, ще ходя на душовете... ТИД е и приключение, и забавление. Красива е България...", беше коментарът на опитната туристка Юлия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17