Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога ще са ваканциите през новата учебна година?

| Анализ
Снимка: Радио ВИДИН

Министерството на образованието и науката (МОН) пусна график на ваканциите за учениците през учебната 2024/2025 г. за обществено обсъждане. Малко удължена е зимната ваканция, която през последните години е до 2 януари. Предлага се за следващата учебна година тя да е от 24 декември до 5 януари - 13 календарни дни.

За пролетната ваканция за 1-ви до 11-и клас пък се предлага да е 10 дни - от 12-и до 21 април. В тази ваканция обаче влизат четирите официални почивни дни за Великден - от 18-и да 21 април. За 12-и клас пролетната ваканция е почти само около великденските празници - 17-21 април.

Графикът, предложен за обществено обсъждане предизвика разнопосочни мнения. Потърсихме за коментар председателят на Синдикат "Образование" към Конфедерация на труда "Подкрепа" Юлиян Петров

"Удължаване на ваканциите е малко силно казано, защото, да, наистина самата зимна ваканция се увеличава с два дни, но всъщност от тези 13 дни, които са обявени, 8 са почивни и 5 са учебни дни и оттам насетне другите обаче по-скоро вървят към намаляване, примерно есенната е от 1 ден, общо са обявили от Министерството 3 дни, не зная защо. Пролетната пък е 4 дни плюс 6 почивни, стават 10. Великденската, освен официалните дни, други няма, което е разбираемо. За 12-и клас съвпада изцяло с великденската ваканция, т.е. няма ваканция, това е разбираемо, защото те завършват по-рано. В този ред на мисли, виждаме продължение на желанието на Министерството на образованието, както се бяхме разбрали да определят и да казват, тези дни са почивни, останалите са учебни, но те ще бъдат ваканция, но общо се събират. Те не го правят, не знам какво е тяхното обяснение, но тук сега се формират две интересни становища от страна на родителите. Една част от родителите смятат, че с това увеличение, въпреки че аз не мога да кажа, че глобално се е увеличила много ваканцията с тези два дни, но да кажем, чисто теоретично има някакво увеличение на дните на ваканция, но и другата фракция пък от родители, които биха искали да имат по-големи ваканции, за да могат да имат повече време със своите деца."

Ето какво мислят видинчани по темата:

"Не трябва да почиват повече, достатъчно им е, даже за мен лично е повече. Била съм учителка и знам как се разпускат след такива ваканции. Не са се преуморили много с лаптопа, книгите не са ги преуморили... Не е хубаво да са първите дни след 1 януари, защото на практика ваканцията обхваща новогодишните празници и това не е ваканция, това са национални празници за всички работещи. Когато предвиждат такава ваканция, да се съобразяват с края и началото на седмицата, да не е някъде по средата." 

Ваканции:

1.11.2024 г. - 03.11.2024 г. есенна ваканция
24.12.2024 г. - 05.01.2025 г. коледна ваканция
4.02.2025 г. междусрочна ваканция
12.04.2025 г. - 21.04.2025 г. пролетна ваканция за 1ви до 11-и клас
17.04.2025 г. - 21.04.2025 г. пролетна ваканцияца за 12-и клас
По традиция неучебни ще са дните, в които се провеждат държавните зрелостни изпити - за 12-и клас, и националните външни оценявания за 7-и клас, отбелязват от МОН.

Неучебни дни:

05.2025 г. - държавен зрелостен изпит по български език и литература за 12-и клас
22.05.2025 г. - втори задължителен държавен зрелостен изпит за 12-и клас
18.06.2025 г. - изпит по български език и литература за 7-и клас
20.06.2025 г. - изпит по математика за 7-и клас

Както и досега учебни ще са дните, в които се провежда национално външно оценяване в 10-и и 4-и клас. За десетокласниците изпитите по български език и математика са съответно на 13-и и 16 юни, а за четвъртокласниците на 29-и и 30 май.   

От просветното министерство напомниха, че учениците вече имат право на 15 дни отсъствия от училище по семейни причини, които освен при здравословен проблем могат да се вземат и при неотложни пътувания. 
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18