Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се намери ли решение на проблема с прегледите на автомобилите?

Снимка: Радио ВИДИН

Месец след промените при годишните технически прегледи проблемите и неяснотите продължават. Още в началото, след като заработи новата електронна система, която свързва дигитално пунктовете с Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация” стана ясно, че някои от автомобилите с бензинови двигатели не могат да покрият екологичните критерии. Съответно, ако в рамките на 14 дена проблемът не бъде отстранен, превозните средства се спират от движение. 

До момента в един от пунктовете за годишни технически прегледи във Видин около 100 автомобила на бензин са върнати заради непокриване на изискванията, свързани с отработените газове. Това е близо 80% от общия брой коли, посетили пункта, като дори и по-нови превозни средства имат проблеми с успешното преминаване на прегледа, обясни за Радио ВИДИН управителят на обекта Асен Великин. Допълни, че има проблем и със самата система, която не винаги функционира изправно. 

"Откакто е влязла в сила тази наредба, може би вече са 100 коли, които сме върнали, бензинови и не могат да преминат технически преглед. Голям е процентът, те по-скоро може би 20% минават от бензиновите коли, масово не минават... Относно колите, които не могат да преминат преглед, пак е относително. За по-старите автомобили са по-високи нормите, които определя наредбата и в някои случаи по-старите автомобили минават по-лесно. Особено тези, които са без катализатори, защото там нормата, която е 3,5% на въглеродния двуокис, е много висока, докато за новите автомобили е 0,3%, 0,2% и в повечето случаи такива стари автомобили, бензинови, си минават техническия преглед. Докато за новите, тези, които са с катализатори, особено ако е премахнат катализаторът, е невъзможно, няма как да направят показатели, които са определени в наредбата. Това значи, че не може да мине преглед и трябва да го спрем от движение, дава 14-дневен срок за отстраняване на неизправността, която е много комплексен фактор. Не е само да се сложи катализатор и вече да е гаранция, че колата ще мине... Да Ви кажа честно, до сега, мисля, че няма автомобил, на който да сме измерили газовете, не е в нормата и след това да се е върнал и да е дал положителен резултат, да си е отстранил проблема... Предишната седмица и тази виждате, има някакъв проблем със свързаност на системата, интернетът изчезва, понякога много време отнема и да стартираме самия преглед. Миналата седмица имахме преглед 255 минути не може да го завършим. Не знам каква е причината..."

Междувременно започна търсенето на решение на създалата се ситуация - със заповед на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков бе сформирана работна група, която преразгледа текстовете на Наредба Н-32. В портала за обществено обсъждане са публикувани промени в Наредбата, според които на собствениците на автомобилите ще бъде даван по-дълъг срок за решаване на проблема от 14 на 30 дни. С измененията се предвижда неизправностите относно емисиите в отработените газове да се класифицират като значителни неизправности, а не като опасни такива. Според Асен Великин тези промени едва ли ще решат проблема. Той коментира, че по-скоро трябва да се дава по-висок толеранс, за да бъдат покрити изискванията. Друг вариант е просто да се дава най-ниската екокатегория на тези автомобили, вместо да се спират от движение. 

До този момент върнат дизелов автомобил, който не покрива екологичните критерии няма, уточни още Асен Великин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00