Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

20 години от основаването на читалище "Славяна" отбелязват в Плешивец

Снимка: Радио Видин

20-годишнина чества читалището в село Плешивец, община Ружинци. Народно читалище "Славяна" е основано през 2004 година, след като десетилетие по-рано спира дейността на Народно читалище "Златен извор 1927". Новото културно средище получава името на бивша учителка, която е и изявен читалищен деец. 

Годишнината на читалище "Славяна" се отбелязва с богата фолклорна програма. Участват около 30 групи от Северозападна България и съседна Сърбия, каза председателят на читалищното настоятелство Тодор Тодоров. 

"Имаме участие от Видин - Лукреция Ценова с нейната група, с ръководител Любен Захариев. След това певческа група при читалището в Орешец. Индивидуално участва изпълнителка от Горно Белотинци. Имаме от Делейна, имаме от Расово, Арчар, Димово, Горна Лука, Митровци, Превала, Горно Церовене, Белоградчик. Имаме две групи изпълнители от Белоградчик. Имаме две групи изпълнители от Сърбия. Едната група е от изпълнители на народни инструменти, а другата - смесен танцов състав."

Вечерта програмата продължава от 18:00 часа с концерт на народната певица Ива Давидова и духов оркестър от Сърбия, който ще свири в чест на духовите музиканти от Плещивец. В миналото селото е имало 4 духови оркестъра, припомни Тодор Тодорв. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 ноември 2025 година

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата  термопомпа  в домакинство в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин".  Кабинетът ще оттегли и преработи проектобюджета за 2026 година. Решението е на Съвета на коалицията по искане на председателя на партията..

публикувано на 27.11.25 в 18:00

Малки предприемачи в Зверино впечатлиха със собствени продукти

Ученици от 4. клас в училището в Зверино представиха свои кулинарни продукти в открит урок по предприемачество, част от Седмицата на предприемачеството. Идеите им бяха разработени след анкета за предпочитанията на съученици и учители. Екипите избраха име, създадоха дизайн и подготвиха кратки рекламни презентации. Жури от 11. клас оцени проектите..

публикувано на 27.11.25 в 16:46

Полицията отчита спад на престъпността в общините Козлодуй и Хайредин

Намаляват престъпленията в общините Козлодуй и Хайредин, това личи от анализа на районното управление в атомната столица, което се грижи за реда в двете общини. Резултатите от обобщената справка за 2024-а година бяха приети на последното редовно заседание на общинския съвет в Козлодуй. Данните бяха представени от главен инспектор Бранимир Благоев,..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

STEM център откриха в Седмо училище в Монтана

Нов модерен STEM център откриха днес в VII Средно училище „Йордан Радичков" в Монтана. На третия етаж са ремонтирани и оборудвани три кабинета по „Информационни технологии", „Природни науки", „Математика, физика и химия", съобщи директорката Станка Костова. "STEM центърът предполага обучение с практика." В продължение на повече от две години..

публикувано на 27.11.25 в 15:33

Домове за възрастни хора отварят врати в Плешивец и Ракитница

В пет български общини, сред които Ружинци и Брегово, се разкриват нови Домове за възрастни хора . Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата е осигурила 260 хиляди лева за ремонтни дейности в сградите.  "Започнахме извеждането на хора от така наречените "Домове на ужасите". Отнехме 18 лиценза,..

публикувано на 27.11.25 в 15:13

Поставиха първата термопомпа по проект във Видин

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата термопомпа в домакинство, в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин". На място присъства и заместник-кметът Десислава Тодорова, която заяви: "Днес поставяме в настоящето домакинство една термопомпа и бих искала да използвам..

публикувано на 27.11.25 в 14:11

Училището в Кула получава допълнително финансиране за отопление

Общинските съветници в Кула единодушно одобриха предоставянето на 14 000 лева от резерва в местни дейности за дофинансиране на СУ „Васил Левски“ . Средствата са предназначени за закупуване на гориво за отопление за месец ноември. „Тези пари няма да ни свършат работа, но ще ни помогнат. Оказа се, че започнахме с отоплението по-рано, октомври..

публикувано на 27.11.25 в 13:00