Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусолог: Западнонилската треска не може да се разпространява от хората

Снимка: БТА

Западнонилската треска, която тези дни ни напомни за себе си, не е ново заболяване за Европа. Случаи се регистрират ежегодно, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Тя цитира данни на Европейския център за контрол на заболяванията, според които през миналата година тези случаи са 728, като почти 70 са смъртните. В България през 2023 година заболяването не е установено при хора, но страната ни, както и други европейски държави, е подала информация за случаи на инфекция сред животни и птици. 

"Това е вирус, който е разпространен на всички континенти, но в Европа първото голямо огнище е регистрирано 1996 година в Румъния, а пък 1999 година има голямо огнище в Русия. И двете огнища са с няколкостотин души. Общо взето, вирусът навлиза в Европа първоначално в Южна Европа и в централната част на континента. Най-голямото огнище на Стария континент е през 2018 година с над 1800 случая и през следващите години той се разпространява и на север, към Холандия и Германия. Но като цяло всяка година има случаи, има огнища в Европа, така че това не е нещо ново."
 
Проф. Александрова обясни, че вирусът се предава единствено от комарите. Хората не могат да разпространяват болестта. 

"По принцип вирусът се поддържа в природата при един цикъл между комарите и птиците и в този цикъл участват над 60 вида комари, над 300 вида птици. В него могат да попаднат и различни бозайници, в това число коне, а също и човекът. Но трябва да знаем, че нито конете, нито човекът могат да разпространят болестта. Тоест, комарът се инфектира от птица и след като вирусът в него се развие, което ще се случи в рамките на два дни до 2 седмици, женските комари биха могли като пият кръв да инфектират хора. Но комарите не могат да се заразят нито от инфектирани коне, нито от инфектирани хора. Причината е, че за да може комарът да се зарази, нивото на вируса в кръвта на гостоприемника трябва да е над определен праг."

Проф. Радостина Александрова

75-80% от хората ще прекарат заболяването безсимптомно, каза вирусологът и поясни, че в някои случаи са възможни усложнения.

"Останалите ще имат грипоподобни симптоми, увеличени лимфни възли, разбира се. Има една малка част от хора, които получават едно по-сериозно заболяване. Това е невроинвазивната болест, при която се стига до енцефалит и това е едно животозастрашаващо състояние. Смята се, че един на 150 души е в риск да развие такова по-сериозно заболяване. И съответно хората, които са в по-висок риск, това са хора в по-напреднала възраст, всякакви имуносупресии, всякакви съпътстващи заболявания - високо кръвно налягане, сърдечносъдови, бъбречни заболявания, диабет. Смята се, че има генетични фактори, които могат да предразполагат към по-тежко протичане... Така че, това е едно сериозно заболяване, което с промените в климата, както и с човешката дейност определено става все по-сериозен фактор, застрашаващ здравето на хората, в това число и в Европа".
 
Според прогнози на специалисти случаите на заболяването ще продължат да се увеличават през следващите десетилетия.

"През периода 2040-2060 година рискът от инфекция с този вирус  и от развитие на болестта ще нарасне до 5 пъти в Европа в сравнение с това, което е било между 2000 и 2020 година. Така че борбата с комарите е един от водещите фактори. Ние и друг път сме споменавали, че това е най-смъртоносното животно на планетата, просто защото, предавайки различни заболявания, може да доведе до доста сериозна смъртност. Ако щете тук е и маларията, и дзенга, и жълтата треса, и много други. Така че, това е една цел, която стои пред биомедицината, използват се всякакви фактори, защото комарите и другите преносители се адаптират малко или много към репелентите..." 

Обикновено западнонилската треска е през периода юли-септември. Независимо от това борбата с комарите у нас трябва да е непрекъсната грижа на местната власт, а не само когато има конкретен повод и случай, както е в момента. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07