Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли средна класа в България?

Снимка: Радио Видин



България е на последно място в Европейския съюз по дял на средната класа от населението - 51% при средно 64% за алианса. Лидер е Словакия с над 70%. 

Средната класа е двигател на икономическия прогрес и е в основата на значимите социални процеси. Основните критерии за нейното определяне са заетостта и заплащането, които пък са резултат от доброто образование.

Силен тласък за оформянето на средна класа в България даде членството ни в Европейския съюз, което е в основата на подобряването устойчивостта на живота, макар и с бавни темпове. 

Днес страната търпи парадокса на нарастващите доходи и едновременното свиване на средната класа.

Защо? 

"Не е парадокс, че ставаме все по-богата държава, а средната класа се свива. Това е следствие от начина, по който се изчислява кой е в средната класа, а именно и Евростат използва този критерий - за дохода. Наистина доходите в България растат, но не равномерно. Заради голямото неравенство, което съществува, част от хората получават голям ръст на доходите, а при други доходите не растат. Резултатът от това нещо е, че тези, които остават в средата, стават все по-малко и по-малко. Общото ниво на доходите расте. Средната класа е по-богата, отколкото е била преди 20 години. Между 2006 и 2021 година доходите на българите, реалните доходи на домакинства, са се увеличи с почти 100 %. Забогатяването е в реално изражение. Ако търсим конкретно хората с доходи по средата, заради това високо неравенство на доходите стават все по-малко", обясни Стоян Панчев, икономист и създател на Българското либертарианско общество.

Развива ли се в България икономика на две скорости - тази в София и тази в останалите по-малки градове?

"Факт е, че наистина София е място с по-голяма икономическа концентрация и по-високи доходи, а в същото време и цените в столицата са по-високи. Може би тези, които са в най-превилигировано състояние са тези части от провинцията, в които едновременно има високи заплати, а цените все още не са софийските що се отнася до имотите. Козлодуй, благодарение на АЕЦ, плащат по-високи заплати. В средния Балкан има такива добивни центрове. Това, което е важното, на практика е да има бизнес, производство, нещото да дава хляб на хората. Аз обаче не съм сигурен, че трябва да гоним този тип средна класа, която просто като доходи е по средата и е голяма група. Някои от методите да се достигне това нещо не са полезни. Например, изкуствено да се повишават част от доходите или да се ограничават. Ако ограничим максималните доходи с твърде високо данъчно облагане, може да се окаже, че средната класа е по-голяма, но общият ефект, нетният ефект, няма да е положителен. Не е задължително винаги да търсим да е по-голяма средната класа по доходи. Ако я свързваме с характеристики, може би това е по-важно. По-образовани хора, които се издържат със собствения си труд, които са предприемчиви, имат деца, развиват страната. Ако по този начин дефинираме средната класа, трябва да се опитваме да я правим по-голяма".

Според Диана, която е семейна и има малко дете, получаваните доходи във Видин не са достатъчни, за да може човек да счита, че е част от средната класа.

"Финансите, с които разполагаме семейно, позволят през месеца да покрием разходите, консумативите, да се осигури на детето всичко, от което има нужда. Разбира се, че не е достатъчно, обаче, защото понякога може да се случи да живеем месец за месец. Видин от доста години, от моето детство, сякаш сме изолирани и забравени. Предполагам, че подобен начин на живот живеят редица хора, а в София вероятно няма да срещнеш някой, който казва, че се справя от месец за месец."

Размерът на средната класа е важен за икономиката и бюджета на една страна, а с перспектива да намалява това означава натоварване на пенсионната система - ще има все повече пенсионери, които ще се издържат от по-малко работещи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18