Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С нови туристически дейности представят влашката култура във Видинско

5
По мотиви от местна носия е създадено знаме на село Делейна.
Снимка: Фабрика за идеи


Нови туристически дейности, разкриващи същността на влашките традиции във Видинско, ще бъдат разработени от участниците в тазгодишното издание на инициативата "Резиденция баба" на сдружение "Фабрика за идеи". В началото на септември селата Делейна, Ясен и Кошава посрещнаха 18 млади изследователи. Макар и само за 10 дни резидентите успяха да се запознаят с влашките обичаи, да съберат кулинарни рецепти, легенди, детски игри и фолклор. С това работата им не е приключила, а продължава, обясни основателят на "Фабрика за идеи" Янина Танева. 

"Бихме искали да преведем магията на влашката култура - всичко онова, което, ако един човек не знае и просто попадне в този край, искаме да преведем, да сме един от мостовете, които могат да преведат всичко, което е ценно и до което ние успяхме да се докоснем, да го преведем на езика на посетители, на градски хора, които биха дошли, биха се запознали. Защото е много интересно, но влашкият край всъщност е доста слабо изследван в нашата етнология... 

В резултат от проучванията в село Делейна и по мотиви от местна носия е създадено знаме на населеното място. Проектът е връчен на певческия и танцов състав, за да бъде извезано знамето и да съпътства самодейците при изявите им. 

Интерес сред изследователите предизвикали и елементи от старите къщи на Делейна, разказа Янина Танева. 

"Другото, което успяхме да свършим досега - т.н. жугравели, /б.р. специфични рисунки по стените на къщите, които се нанасят по шаблон с бояджийски валяк/
, които могат да се видят в много от селата на Видинския край, общините Брегово, Ново село. Жуграфисването на къщите и за съжаление много от младите собственици на къщи решават да заличат, а всъщност то според нас е една отличителна черта на този край, изключително интересна, изключително специфична за този край, с изключителна техника, която продължаваме да разследваме. Разбрахме например, че боза се слага вместо лак. Сега се опитваме да направим работилници на жугравелите и на финалното събитие направихме нещо като прототип на пъзели за деца от жугравели, за да може на младите наследници на този край да им е интересно и да разберат стойността на едно такова наследство..."

Снимка: Фабрика за идеи

Детските игри от миналото са друг акцент в работата на резидентите. Целта им била да ги издират и възстановят.

"За нас най-голямата тема е за ролята на играта в съвременния живот. Доста сериозни и схлупени сме станали градските хора по начин, който отнема от качеството ни живот."

Влашкият хумор също не останал незабелязан от младите изследователи. Макар че местните ги убеждавали, че трудно може да се преведе и да бъде разбран от хора, които не говорят влашки, остроумните им шеги предизвикали любопитството на резидентите.

Снимка: Фабрика за идеи

Колекция от стари снимки и видеофилми от новобрански вечери от 90-те допълват резултатите от издирвателската им работа. Находките ще бъдат включени в дигитален архив на село Делейна.

Ясен и Кошава впечатлили резидентите със своя песенен и танцов фолклор. 

"Там ще разкажем повече, когато малко повече напреднем с работата, за да не звучим голословно. Със сигурност наличието на хора, които са част от списъка на ЮНЕСКО с живите човешки съкровища- в Кошава има такъв човек, който плете рибарски мрежи, трябва да бъде показано, направено достъпно за хората, които са извън тази общност. Безкрайно много съкровища сме открили, мога безкрайно много да говоря, но тепърва ни предстои да приоритизираме работата си по конкретни продукти, преживявания, които биха могли да привлекат в Северозапада различни профили хора, които досега не са го виждали като дестинация за туризъм."

До месец и половина резидентите ще оформят своите идеи и ще излязат с конкретни предложения за различни преживявания, които да привлекат нови приятели на власите от видинските села и на тяхната култура. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30