Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Васил Желев и Филип Донков
Снимка: Личен архив
Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков и Васил Желев. Те станаха известни в последните седмици със своите видеа в социалните мрежи, на които свирят на китара популярни български песни. Филип е от София, а Васил е от Варна. Признават, че общите им проекти се реализират много трудно заради разстоянието, която ги разделя, но въпреки всичко желанието им надделява над всяка пречка. Всичко започва на шега, разказва Васил. 


"Случи се много спонтанно, изведнъж, дори беше малко шокиращо... Трудно е да се възприеме нещо такова, ние гледаме коментарите и цялата подкрепа, която получаваме от хората. Много сме благодарни."


Първоначалната им идея не е добиване на популярност, обясни Филип.


"Ние просто обичаме българската музика, българи сме преди всичко и обичаме да пеем. Но все по-малко млади хора слушат българска музика, точно затова се учудихме как така рязко нашумя видеото ни, в което пеем страхотната песен на "Тангра" - "Богатство"... Това, което бих апелирал младите, е да не си губят времето, слушайки безсмислена и евтина музика при положение, че могат да се разгърнат и да послушат прекрасна музика на български език, с една прекрасна умисъл, защото българските текстове са уникални и човек, слушайки такава музика, може да се пренесе в един съвсем различен свят. Чалгата, например, е една комерсиална музика, в която човек не може да надникне. В нея няма чистота и интересни текстове. За мен всеки млад човек трябва да чуе поне една българска песен и да я знае."


Младите хора като Филип и Васил често споделят своите музикални предпочитания и вдъхновения чрез социалните мрежи като TikTok, Instagram и YouTube. Този обмен на музика не само укрепва социалните връзки, но и създава културни общности, в които младите се чувстват приети и разбрани, разказват още младежите.


Такива общности са създадени и във Видин, но каква музика предпочитат местните тийнейджъри, това попитахме в анкета:


"Ние сме българи, българската музика се е разчула из Космоса от Валя Балканска... Като цяло слушам народна музика, защото ми е в кръвта. Ние сме от Северозапада и няма как това да не засегне нашите чувства и да не ни подейства по някакъв начин. Просто нещо в нас играе... Слушам английска като цяло, българска - много рядко... Слушам повече поп-фолк, най-любима ми е Емануела... Различни български изпълнители слушам, Криско, например... Българската музика би трябвало да се развива повече и да има повече слушатели, защото е много хубава... Понякога слушам по радиото, най-много ми харесва "Бяла роза"... Аз слушам американски хип-хоп и такива, българска - не..."


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10