Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

19
Снимка: Радио Видин

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула. 

Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в селото се установяват преселници от Тетевенско.

Днес основният проблем в Полетковци е застаряването на населението и произтичащите от това последици- обезлюдяване, липса на работа, липса на интерес към това място и съдбата на жителите му. А днес те са само 22-ма, предимно възрастни и самотноживеещи, с ниски доходи и пенсии.

В същото време това е и селото, в което на глава от населението се падат може би най-много улични лампи. При 22-ма  жители, лампите са повече от 15, твърди кметският наместник Илиян Иванов: 

"Хората тук са предимно възрастни, много от тях нямат и близки в наблизо. Обгрижвам ги всичките. Превоз до селото няма- редовен- само в петък и неделя има автобус. Ако се наложи, аз съм превоза им. Карам ги по доктори, купувам им лекарства, снабдявам ги с харна. Бърза помощ ползват само при спешен случай, иначе аз си ги карам до Кула или Видин.

Справяме се. По принцип няма нищо лесно тук, но не се оплаквам. Познавам всички хора и знам на кого кога и какво му е нужно. Това е едно от задълженията на кметския наместник по тези малки населени места... 

Тук няма никакъв шанс за отваряне на работни места. Възможност има само по програмите от Общината. На язовира също няма работа- той е на Напоителни системи и понеже не може да се строи около него, няма и възможност за оживяване на този район и селото. Най-много някоя каравана или друг подвижен обект може да има там. Преди в селото имаха полза от него. Всичко в землището на Полетковци се поливаше от язовира. Сега всичко е разбито и откраднато, само станцията долу стои, каналите обаче са унищожени...

Имам обещание тази година в Полетковци да се изгради видеонаблюдение. Обещание да се правят улици обаче нямам. Иначе сме спокойно село и почти нямаме нужда от полиция...

В района има доста диви животни-чакали, лисици, фазани. Имаше и един елен, който обикаляше около селото, но вече две години го няма. Сигурно е имал неприятна среща с някой ловец. Ние наша ловна дружинка вече нямаме, хората остаряха и не им се занимава. Що се отнася до змии- има. Има и отровни, но те рядко излизат. Предимно са водни змии и смокове. Но повечето хора гледат котки и това ги спасява...

Ако имах възможност, бих върнал младите хора тук. Само с тях животът тук би имал смисъл и цел"

Най-атрактивният обект в Полетковци е новоизграденият параклис "Свето Възнесение Господне". От две години вече, след освещаването на параклиса, жителите на селото имат вече свой православен храм, където могат да се помолят и да потърсят Божията утеха и подкрепа. 

Инициативата и основна част от средствата за съграждането на параклиса са на д-р Румен Филипов, чието хоби е дърворезбата. Той е неврохирург в софийска болница, но корените му са кулското село. Идеята среща подкрепата и на местните жители, които също участват с дарения. Основният камък за изграждането на храма е поставен от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, който през 2016 година извърши водоосвещение за здравето на жителите на Полетковци.

Дарение от художничка от София е и иконостасът, който е изработен от дърво и камък. В изграждането се включват няколко души от селото, включително и кметският наместник Илиян Иванов. До параклиса вече има и изграден навес, който също е от дърво и камък. 


Целите интервюта и рецепта на 100-годишната Катя Калчева за дълъг живот- в звуковия файл


Снимки: Генади Цоков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45