Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

4
Снимка: РИМ-Видин

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик. Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон. 

"Започнахме миналата 2023 година разкопки в пещерата Магура с цел да разкопаем един пласт от Раннобронзовата епоха и от Ранножелязната епоха, както и да го експонираме впоследствие за посетителите в пещерата. Открихме интересни находки - един човешки зъб на юноша, много фрагменти от керамика, характерни за този период..."

През тази година Община Белоградчик и частен дарител подпомогнали финансово проучването, което позволило в него да се включат повече интердисциплинарни изследвания. Поканени са и учени от различни области, които помагат в интерпретирането на находките, обясни ръководителят на отдел "Археология" във видинския музей Ваня Ставрева.

"На място идваха геолози от факултета по геология на Софийския университет и от Геологическия институт на БАН. Предстои извършване на археомагнитно датиране, което ще се извърши от учени от института по геофизика на БАН. Освен това изпращаме проби от животински кости и въглени за радиовъглеродно датиране в лабораторията на университета в Глазгоу, Великобритания. Продължаваме с археозооложките и археоботаническите изследвания. Ще бъдат направени и седиментоложки изследвания."

Данните от радиовъглеродното датиране ще са от особена важност, каза археологът и поясни, че в момента освен датирането на гуаното на една от рисунките, другите дати, които са известни са от човешки останки, които буквално са събрани по време на строителството на преградната стена за изграждането на винарска изба.

Ако се получи сигурно датиране, ще може да бъдат направени по-категорични изводи по отношение на самите рисунки, а и за науката като цяло датите от Магурата ще са важни, защото такива реално липсват към момента, поясни Ваня Ставрева.

По публикацията работи: Полина Тодорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00