Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потомка на Йон Чолака в Брегово възстановява паметта за него

Полина Спирова с децата си и Илияна Кръстева
Снимка: личен архив

Как се създава родословно дърво, как се събират спомени, снимков материал и информация за основателя на бреговското училище - даскал Йон Чолака, разбираме от разказа на неговата праправнучка Полина Спирова. Тя е богослов, преподавател в Богословския  факултет, която с радост се включва в честванията и търсенето на нови данни и факти за своя прапрародител. 

"Аз не съм учила в бреговското училище... Бях във Видин и представях наши пособия по религия... На тази среща се запознах с Илияна Кръстева, директор на училището в Брегово. Тя ми предложи да отида да видя училището. На стената имаше портрет на основателя на училището. Тя ми каза: "Ние не знаем почти нищо за него". Аз поглеждам този портрет и ѝ казвам, че у дома имаме този портрет. Аз се прибрах вкъщи, моята баба беше жива и ми каза, че това е нейният прадядо... Аз пратих снимката на Илияна и така се започна... Седнах с баба ми и тя ми разказа кои са хората на снимките. Ние направихме родословие на почти цяло Брегово. Оказа се, че по някакъв  начин голяма част от бреговчани са свързани с тази фамилия... Включително журналистът Георги Милков е част от това родословие и сме братовчеди. Така направихме родословие на наследниците на Йон Чолака. 

Баба ми каза, че си спомня, че е погребан в двора на църквата. Ние с баща ми отидохме и намерихме къде е гробът на Йон Чолака. Той е бил погребан от южната страна на храма. Събраха се средства и се възстанови кръстът.

Тази памет беше позабравена и благодарение на срещата ми с Илияна Кръстева успяхме да възстановим тази история. Той е пример е за това как човек без една ръка се е оказал родоначалник на голям род и основател на училището. Моята прабаба ми разказваше, че в тяхната къща са живеели учителките, които са били наемани в училището и там са живеели, там са се хранили. Неговата къща е била просветно средище и тяхната фамилия си остава така - Даскалови. Моята баба идва в тази фамилия Попови, родът на свещеници. Така се получава добра връзка между просветители и свещеници."

Днес Полина Спирова продължава да бъде част от Брегово, да се вълнува от неговото развитие. Присъства на тържествата, когато Брегово отбелязва своята 50-годишнина като град. И подпомага виртуалния училищен музей със семейни снимки и спомени за живота на основателя на бреговското училище даскал Йон Чолака. 

Повече - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 10 ноември 2024 година

Честит "Неделник". Преглеждаме старите вестници в редовната ни рубрика с РБ“Михалаки Георгиев“-Видин. В петък 8 ноември отбелязахме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 г. по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен през 1952 год. Възстановен през 1990 год. Годишнина от..

публикувано на 10.11.24 в 14:09

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00