Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата "Лекар на село" се провежда във Врачанско

Снимка: колаж: Радио Видин



Враца и населени места от областта се включиха в инициативата "Лекар на село". Тя е организирана от фондация "Практикум" съвместно с Община Враца и се провежда за втори път. Всяка събота и неделя мобилен екип от лекари, студенти по медицина и специализирани доброволци ще посещават различни населени места и ще извършват безплатни прегледи и консултации на жителите им. Идеята за инициативата се заражда по време на COVID пандемията, разказва Ива Цанева, която е един от организаторите:


"Когато дойде пандемията, много крайно се открои проблемът за това, че има огромна пропаст между университета и болницата. Откакто разрешиха на студентите по медицина да помагат по време на COVID, беше много полезно и хората видяха ефекта от цялото това нещо. Ние също го видяхме и си дадохме сметка, че това са бъдещите  ни специалисти и не е приятно да чуваме: "Извън България аз имам възможност повече да практикувам и имам достъп до повече стажове". За мен е огромна радост, че имаме студенти от направление "Медицински сестри" и това е допълнителен вариант за придобиване на опит от тяхна страна."


Кампанията започна миналата седмица във врачанскте села Баница, Мало Пещене, Голямо Пещене и Оходен, където са взети кръвни проби на 78 човека, като се изследват липиден профил, чернодробни показатели и други, а през следващата седмица отново там ще бъдат извършени и консултативни прегледи. Всеки жител на населените места може да бъде прегледан, казва още Ива Цанева:


"Ние сме преглеждали бременни, преглеждали сме и деца. Просто преобладава възрастното население и затова пациентите са предимно такива, но преглеждаме и млади, активни хора. Всеки има право да се включи в кампанията и на всеки ще му бъде обърнато внимание."

Виктория Славчева е студент по медицина пети курс в Софийския университет и взема участие за пореден път в инициативата "Лекар на село":

"При всеки възможен случай се опитвам да се включа в кампанията, участвам в нея още от втори курс. Тогава, макар че бях малка на години и нямах необходимите знания, си тръгнах доста обогатена. Набирам клиничен опит, работа с пациенти и изграждам подход към тях. Няма път, в който да съм си тръгнала и да съм си казала: "Аз си ги знаех тези неща и няма смисъл да идвам повече". Напротив, всеки следващ път дори се ентусиазирам и очаквам с нетърпение следващата кампания."

Инициативата ще приключи в средата на месец ноември, като се предвиждат и бъдещи такива прояви през януари и февруари 2025 година. Това е една социална инициатива, която много добре се преля от нуждите на студентите до нуждите на хората в малките населени места, които нямат достъп до медицинска грижа, допълни организаторът Ива Цанева.

Програма за посещенията:

28.09.2024 година консултации:
09:00-14:00 часа - с.Баница
14:00-17:30 часа- Голямо Пещене

29.09.2024 година консултации:
09:00-12:00 часа- Мало Пещене
12:00-16:00 часа- Оходен

29.09.2024 година кръвни изследвания:
09:00-11:00 часа- Мраморен , Горно Пещене, Тишевица, Веслец

Повече информация може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00