Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Част от проблемите ни идват от непрекъснатите промени

| обновено на 25.09.24 в 15:13
Снимка: Радио Видин

Професията на фармацевта е трудна заради голямата отговорност, която той има. Колкото повече един фармацевт обича работата си и я върши с желание, толкова повече трудността намалява. Това обясни магистър-фармацевтът Светлана Димитрова от Видин по повод Световния ден на фармацевта, който се отбелязва на 25 септември. 

"Но като цяло това е една изключително отговорна професия, тъй като фармацевтът помага на пациентите, той им дава лекарства, като много е важна консултацията, много е важен начинът, по който подхожда към тях, за да може фармацевтичната грижа да е възможно най-адекватна и пациентът да получи резултат в помощ на здравето си. Трудността идва от голямата отговорност."

Светлана Димитрова коментира и проблемите, с които фармацевтите се сблъскват в ежедневието си. 

"Свързани са с непрекъснатите промени, които идват от новите законопроекти, техническите промени, защото непрекъснато се създават нови софтуерни програми, в които освен че трябва да се обучават фармацевтите, те трябва да са в синхрон с лекарските програми. Тоест техниката и другите проблеми, които идват са от Здравната каса, която така като един монополист създава условията в отношенията с фармацевтите почти еднопосочно, тоест каквото реши Здравната каса фармацевтите просто трябва да го изпълняват. Другият проблем са отказите, отказите, които идват от производителите, от дистрибуторите и ние фармацевтите сме в нелесната позиция да обясняваме и да отказваме на пациентите лекарства, които са много важни за тяхното здраве."



Въпреки проблемите фармацията е атрактивна за младите хора. Малко от тях обаче остават да практикуват във Видин, обясни Светлана Димитрова. 

"Има интерес към професията. Във Видин като цяло малко са младите фармацевти, които се завръщат, след като са завършили. Също така много фармацевти се ориентират, особено от по-младите не към работа в аптека, а към клинични проучвания, където възнаграждението е различно и условията на работа. Във Видин винаги има недостиг на фармацевти, особено на магистър-фармацевти. Така че това е една като цяло леко променлива величина, но винаги е със знак минус."

Светлана Димитрова сподели и своето лично мнение по законопроекта за вендинг автомати за продажба на лекарства извън аптеките. 

"Чух едно изказване, че ако някой пациент си вземе от вендинг машината 10 аналгина и ги изпие, ще му стане нещо. Но той, ако си вземе от аптеката, където аналгинът се изписва без лекарско предписание 10 аналгина и ги изпие, резултатът е същият. Така че, ако с вендинг машината се отпускат лекарства, които не са по лекарско предписание и към момента се отпускат в аптеката свободно, без нужда от рецепта, няма никакъв проблем, защото през нощта хората имат спешна нужда от някакви температуропонижаващи, обезболяващи средства, които най-добре, примерно за нашия град е много подходящо да могат да  бъдат отпускани по този начин. Другият вариант е вендинг машините да бъдат поставени в малки населени места, което за мен също е резонно. Смятам, че те са средство за достигане до повече хора, които имат нужда..."

Макар че намаляват опитите за закупуване на антибиотици без рецепта, все още има такива, каза магистър-фармацевтът. Светлана Димитрова коментира и проблема с недостига на лекарства и продажбата на такива на нерегламентирани места. 

"Недостигът на лекарства в аптеките на някои позиции продължава и това е много притеснително. В момента примерно от един месец има някои от продуктите, свързани с разреждане на кръвта, които са жизнено важни за хората. Много често няма помпички за астматици, много често няма антидиабетни лекарства, някои капки за очи. Това е наистина много притеснително и държавата трябва да регулира това нещо, защото ние няма как да ги доставим тези лекарства..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00