Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

3
Снимка: Радио Видин
Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци. Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие населеното място:


"Селото ни е голямо... Около 1000 жители са в момента населението на селото... Има училище - основно училище, Техникум по селскостопанска техника, детска градина имаме... В момента се очаква, в Общината е гласувано да тръгне линия от Монтана до Бели брод, автобус, който ще тръгва два пъти през деня... Магазини имаме доста... В читалището има добри дейности..."
 
Цветелин Михайлов разказа за бъдещите проекти, които планира да осъществи, както и за приоритетите му като кмет и за проблемите на селото:

"Да се подобри инфраструктурата в селото, ако може да се открие някое работно място. Водим преговори с верига аптеки да може да се открие аптека от тяхна страна в нашето село... В момента се асфалтират три улици в селото... Пак чрез дарения сме започнали ремонт на църквата. Стремим се да направим едно по-добро село за всички... Борим се да се асфалтират повече улици, защото повечето от улиците в селото са черни пътища, насипани, и с позволението на Общината, ако може да се отворят като фирми, имам сгради, които може да се ползват от фирми, които може да направят шивашки цехове..." 

Първоначално, селото носи името Люта, по-късно е преименувано на Владимирово, в чест на Владимир Минчев - функционер на комунистическата партия. Анета Александрова разказа повече подробности за наименованията на населеното място:

"Владимирово носи от 1949 година... На името на патрона на двете училища- Владимир Петков Минчев... Черкезите идват, може би посока Видин, тъй като там е имало гарнизон. Баба възрастна от съседното село, чула зурните, тъпаните, от баира започнала да вика, че "люто" време настава..."

В организацията на повечето празници и чествания участва Народно читалище "Нов живот-1900". Освен това, към културното средище има два танцови състава и един певчески, има дори самодеен театър. За богатата му културна дейност разказва неговият председател Анета Александрова:

"Следващата година ще отбележим 125 години от създаване на читалището в селото. 100 години от построяването на новата църква, носеща името "Св. Николай Чудотворец" и 100 години от сградата на училището... А всъщност, основата на училището и подкрепата, това е читалището. Тази година работихме по един съвместен проект с Министерството на образованието и Министерството на културата за дейности през лятото... Постоянно в читалището имаме два танцови състава... В момента имаме адски недостиг на мъже актьори, самодейци... Сега всички усилия влагаме в помощ на театъра, който е към Професионалната гимназия по транспорт. С всички сили съдействаме - сцена, осветление, облекло, езикова култура и т.н... Страшно хубаво е това, че децата трета поредна година са първи в България..."

Йорданка Иванова е библиотекар в селото:

"Библиотеката разполага с 16 000 тома. Обособена е като "Отдел за детска литература" и компютърна зала, и голяма зала с литература за възрастни... Получаваме много дарения от наши близки, познати, съселяни, които живеят на други места..."

В селото е разположен православен комплекс от два храма, който носи името "Св. Николай Чудотворец“. Старата едноименна черква е обявена за паметник на културата през 1970 година:

"На 5-6-годишна възраст, когато влязох за първи път вътре, имаше каменни орнаменти, имаше наченки на икони, които за съжаление днес вече не съществуват... Преди години, д-р Сретениев, кардиолог, се беше ангажирал. Направи ремонт, частичен. Поне да не се руши... Старата църква датира от Второто българско царство, което значи времето на Иван Асен Втори, някъде около 1230 г...", разказа Анета Александрова.

Както вече споменахме, във Владимирово има много млади хора. Те са доволни от живота на село и от спокойствието, което има дава. Харесват и новия кмет. Ето какво още казват някои от жителите:

"Животът на село си е хубав... Вечер е пълно с хора... Няма какво да се прави за младите... Спокойно, приятно, познати хора... Вижда се и разликата от постъпването на новия кмет... Веднага настъпиха промени... Всеки ден се грижат за селото... Селото ни е доста оживени и ни харесва да сме си тук..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10