Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Снимка: Радио ВИДИН

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на деня, е рождената дата (2 октомври 1869 г.) на индийския политик Махатма Ганди - явен защитник на ненасилието спрямо животни.

Миналата година Европейската комисия предложи най-голямата реформа за последните 20 години на правилата на Европейския съюз (ЕС) за хуманно отношение към животните. Това, което се случва на политическата сцена в ЕС не е провокирано от честването на такива международни дни, уточни Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към Фондация "Четири лапи" и обясни какво е развитието спрямо хуманното отношение към животните на ниво Комисия и законодателството в Евросъюза- през изминалия мандат Комисията действаше изцяло в съответствие със стратегията "От фермата до трапезата" и се очакваше да направи предложение към Съвета и към Парламента с цел да се реформират четири законодателни акта, които са свързани с отглеждането на животни, нехуманния транспорт, умъртвяването и етикетирането.

"В края на мандата си Комисията предложи две предложения само като законопроекти. Едното включва някои така благоприятни, но недостатъчни промени спрямо по-хуманно отношение при транспорта на живи животни, а другото беше свързано с домашните любимци. Това предложение беше направено в края на мандата, после, знаете, имахме лятото избори за нов парламент, после пък отново беше преизбрана Урсула фон дер Лайен за шеф на Европейската комисия. Сега тя привлича към себе си нови комисари. В момента текат тези назначения. Те после трябва да бъдат одобрени от парламента. В тази връзка най-новото, което се случва на ниво ЕС и за хуманното отношение е, че на 4 септември се проведе един стратегически диалог за бъдещето на земеделието в ЕС, това е една голяма кръгла маса с всички заинтересовани страни, отново инициирана от Фон дер Лайен, с цел да се оформят рамките на бъдещата агрополитика. Знаете, ЕС има обща селскостопанска политика. В тези големи дебати бяха отправени някои предложения и препоръки, включително за забрана използването на клетки в земеделието и те ще се специфицират и детайлизират със срок до 2026 година", каза Тихомир Димитров.

Вече ще има еврокомисар по въпросите на здравеопазването и хуманното отношение към животните. Неговата кандидатура трябва да бъде разгледана от Европарламента. Това е добра новина, защото е едно от основните искания на повечето природозащитни организации. 

"Това, че надявам се тази позиция ще остане и ще бъде одобрена, че ще има комисар по благосъстоянието на животните е изключително важно, тъй като то гарантира, че тази тема ще бъде приоритизирана в цялостната политика на ЕС", заяви Тихомир Димитров.

Българската агенция по безопасност на храните е контролният орган, който отговаря за селскостопанските животни и за хуманното отношение в страната ни.

Венцислав Каменов живее във видинското село Градец и заедно с баща си гледат три овце "с труд и пот", без да търсят помощ от държавата. Преди години започнали с крави, но:

"Даваха субсидии някакви, на 5 крави беше по 500 лева ли беше, 580 лева, нещо такова. И после дойдоха други на власт, спряха, викат: "Това си е хоби". Вика: "От 10 нагоре". И така, и приключихме с този бизнес", спомня си Венцислав Каменов.

Казва, че няма смисъл да се гледат и овце, защото:

"То агнета има къде да се продават, но въпросът е, че то, ако се подпомагат, то се подпомагат по-големите, нали, които имат повече овце... Тук трябва да се поощряват и една крава, и една коза, и една овца."

Хуманно отношение към животните означава да имаш условия да ги гледаш и да се грижиш за тях, допълни Венцислав Каменов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00