Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почина Лука Велчов - пазител на българската памет в Букурещ

Снимка: БТА

Починал е Лука Велчов - доайенът на българите в Румъния. Новината съобщи дъщеря му. От публикация в социалните мрежи става ясно, че на 5 октомври в 10:00 ч. ще има религиозна церемония в римокатолическата църква "Св. Йеремия" в Китила, на адрес “Банатско шосе” 17, а в 12:00 часа ще има погребение в гробището "Свети Пантелеймон" в Пантелеймон. По-късно ще има и събиране в българското дружество в Букурещ. 

Лука Велчов бе книжовник, изследовател, просветител, будител. Дългогодишен председател на Демократичния съюз на българите в Румъния- една от организациите, чиято задача е да пазят българския дух и самосъзнание на нашите съграждани отвъд Дунав. 

Проф. Лука Велчов е банатски българин, наследник на преселници от чипровския край. Роден е в Румъния, никога не е живял в България, но посвещава живота си на това да популяризира българщината, българската история, човек, който пази жива паметта за възрожденците ни, живели зад граница. През целия си живот се опитваше да съхрани българското самосъзнание на сънародниците ни в Румъния с книгите и беседите, които изнасяше. С радост посрещаше гости от България и ги водеше по българските места в Букурещ. Сред посетителите му бяха и ученици от Северозапада

Заради дейността си, през 2021 година, на фестивала на народната носия в Жеравна Лука Велчов бе удостоен със званието "Апостол на българщината", след което скромно сподели за Радио Видин: 

“Не го правя с особена цел, а съвсем естествено- това е част от живота ми. Патриотизма го има в душите на всички банатски българи. Банат е в душата ми, както и България...“ 

Лука Велчов е роден на 8 октомври 1933 година, припомня БТА. След като завършва първоначалното си образование в родното село (1941-1945), отива да учи в Тимишоара. През 1949 година вече е в Българско педагогическо училище (1949-1953) в Букурещ, кръстено на българския революционер и поет Христо Ботев. Година по-късно е приет в Букурещкия университет, специалност "Славистика" и "Българска филология". Завършва с отличие и веднага се връща в Стар Бешенов, за да учи младите банатски българи на литературен български език. В периода 1958-1959 година е заместник-директор на гимназията в селото. Но съдбата го връща обратно в Букурещ, където става учител в българското училище (1959-1961). В този период участва активно в разработването и издаването на учебници по български език от втори до осми клас. След това работи и в румънски училища като учител по румънски и руски език. Пенсионира се преждевременно, “за да се отдаде на българската кауза в Румъния".


Поклон пред паметта му!

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 16 юли 2025 година

Стартира ремонт на дома за стари хора в бойчиновското село Владимирово.  „Ще запазим капацитетът от 54 места, но при още по-добри условия", каза кметът на общината Светлин Сретениев, който заедно с представител на фирмата изпълнител направиха първа копка. Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази..

публикувано на 16.07.25 в 18:10

Ремонтират дома за възрастни хора във Владимирово

Стартира ремонт за близо 3.8 милиона лева на дома за стари хора „Свети Николай"  в бойчиновското село Владимирово. Двойно повече ще станат стаите, което ще позволи възрастните хора да има по-добри условия на живот Предвижда се да бъде изградена нова сграда и да бъде извършен ремонт на старата.  Реконструкцията се финансира с близо 3.8 милиона лева..

публикувано на 16.07.25 в 16:35

Едва 15 % от работодателите във Видин планират да наемат кадри

Само 15,7% от работодателите във Видин планират да наемат нови служители през следващите шест месеца – това показват резултатите от анкета на Агенцията по заетостта. На заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие бяха представени данни от проучване на потребностите на работодателите от работна сила, включително по отношение на..

публикувано на 16.07.25 в 14:30

В събота влизат в сила глоби за шофиране в аварийната лента на магистралата

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е уточнен механизъм, по който в четвъртък стартират санкциите за засечените нарушения в аварийната лента.  В..

публикувано на 16.07.25 в 14:15

Село Дружба подготвя фестивал

Във видинското село Дружба се подготвят за фестивал през месец септември и се надяват Общината да възстанови салона на читалището или да бъде изграден нов , обясни Нивелина Николова, секретар на читалище "Постоянство": "...Организираме второто издание на "Фестивал на талантите" и финално събитие по нашия проект- "Нов живот за певческа група..

публикувано на 16.07.25 в 14:05

Петко Асенов: Част от политиците целят етническа омраза във Видин

Представители на ромската общност обвиниха част от българския политически елит, че реагира необосновано остро на ситуации, в които са участвали роми. Посочиха като пример изказвания след инцидента във Видин, при който 13-годишно момче нанесе средна телесна повреда на друго дете. Според председателя на Националния съвет на ромите в България Петко Асенов..

публикувано на 16.07.25 в 13:57

В Ослен Криводол се подготвят за Илинден

Предстои да бъде почетен и последния оброк в с. Ослен Криводол.   На 20 юли православната църква почита старозаветния пророк Илия. Илинден е един от основните празници в българския народен календар. Известен е под различни имена: Илинден, свети Илия Гръмовник, Свети Илия Гръмовержец, защото според народните вярвания Св. Илия е смятан..

публикувано на 16.07.25 в 13:50