Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как могат да останат по-дълго туристите в Искърското дефиле

Снимка: Радио ВИДИН

Туристическият бранш в района на Искърското дефиле се обединява около създаването на нова туристическа дестинация. Идеята възниква още миналата година. При разговори с местните хора и от наблюдения на Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" става ясно, че има много голям бум на туристи по Искърското дефиле. Това навежда на мисълта експертите от природния парк местните бизнеси, които са в сферата на туризма, да имат обща стратегия как да накарат туристите да останат по-дълго време в дефилето. Дирекцията на парка кандидатства в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България" и печели финансиране.

"Когато разписахме проекта за нас акцент беше да създадем един облик, една визуална идентичност на тази дестинация, така че тя да бъде лесно разпознаваема от туристите", каза Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан".

Проведоха се две срещи - в село Зверино и в село Гара Лакатник, с участието на всички, които имат интерес и работят в сферата на туризма – места за настаняване, заведения, фирми предлагащи туристически услуги и атракции, читалища, неправителствени организации, представители на местни и регионални власти. След тези две срещи се предвижда конференция в Мездра, на която ще се работи вече в детайли как ще изглежда визуализацията на дестинацията.

"Какви ще ни бъдат нашите цели и приоритети, към които ще се движим, и така ще се обсъдят следващите стъпки в изграждането и въобще популяризирането на Искърското дефиле като така една разпознаваема дестинация. През следващата година предвиждаме създаването на филм, който ще бъде за атракциите и туристическите забележителности по Искърското дефиле. И така много важен елемент е създаването на един интернет сайт, на който ще се опитаме да качим съвсем така подробна и полезна информация за забележителностите, за атракциите, за местата за настаняване по дефилето. Така че, когато човек реши да прекара един уикенд в този район да има на едно място качено всичко, каквото той може да види, и къде може да отиде, какво може да види, какво може да прави, какво може да опитва", допълни Оля Генова.

Заложено е обменно пътуване но Деветашкото плато, където има добър пример как се е развила самата дестинация- хората без помощта на държавата са се обединили и са успели да създадат месни продукти за развитие на дестинацията. Предвидени са и инфраструктурни дейности, които ще започнат още от края на тази година. Ще бъде направен един кръгов маршрут в близост до село Люти брод около местността Просечен камък и изграждането на панорамни площадки, а втората атракция е ремонт на заслон над село Очин дол. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05