Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие.

Европейската комисия направи предложения, които касаят транспортирането на животни- да се съкрати времето за транспортиране, да не се превозват при много ниски или много високи температури, да има повече координация между отделните власти, да се увеличи квадратурата за превозване на животни. 

"Предложенията, които излязоха в края на миналата година за транспорта не са лоши, но виждаме, че поне година-две ще отнеме докато се превърнат в действащо законодателство. Т.е. или регламент, който се прилага директно във всички страни членки или директива, която трябва да се адаптира към местното законодателство. Това става след т.нар. триалог- Съвета, Парламента и Комисията", каза Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи".

По отношение броя на селскостопанските животни в момента се наблюдават няколко процеса- първо, това лято се разминахме с чумата по козите и други селскостопански животни, като всички граници бяха със засилен контрол. Такива епидемии сме имали и преди, а те водят до  унищожаването на голямо количество селскостопански животни. Има обаче и окрупняване в сектора, смята Тихомир Димитров.

"Интензивните ферми стават по-големи и с по-голям капацитет. Намаляват тези, домашните, както си помним навреме баба гледаше кокошки на село. Ами те намаляха и самите баби, за съжаление. Съжалявам, че трябва да го кажа, просто населението застарява, знаете, ние сме с отрицателен прираст. Нормално е да се свива обемът на всеки сектор, който обслужва това население, защото това е екосистема икономическа. Т.е. броят на магазините за хранителни стоки също ще се намали, но това не значи, че големи вериги няма да се разраснат. Ние виждаме проблем основно в интензивното животновъдство, където има доста спорни практики и доста неща, които карат животните да страдат. 80 милиарда животни има заключени в световните ферми на фона на 8-е милиарда души на света. Просто сега се сетих за това число, защото интересно, представете си нали, за да съществувате вие, за да имате дрехи и храна на масата пред вас 10 животни трябва да страдат във фермите за производство на храна и на дрехи", каза още Тихомир Димитров.

Фондация "Четири лапи" има различни каузи в подкрепа на животните. Основната дейност на фондацията е фокусирана върху животните, които са под пряко човешко въздействие. Визията на организацията е един по-добър свят, в който животните не са подложени на страдание и са отглеждани с уважение и разбиране.

"Съвсем по естествен път на биологичните видове, когато се разширява хабитатът на един вид, хабитатът на конкуриращия се с него вид се намалява. Човекът, няма нужда да го повтаряме, но е факт, трябва да го помним, че е върховен хищник, т.е. той доминира над всичките си конкуренти, непрекъснато разширява хабитатът си, тераформира околната среда по собствени предпочитания. Знаете разликата между един парк и една гора, нали в смисъл, че паркът не е гора, но пък това стеснява хабитатите на други, влизане в конфликт и по този начин ето примерно с мечките но балкана, дивите вълци, рисовете, нали става един такъв сблъсък, от който животните винаги отстъпват и винаги тяхната популация намалява, защото намалява и хабитатът. Това е проблемът с дивите животни."

Цялото интервю с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00