Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет. Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляване на проблемите" отчита напредъка в областта на изкуствения интелект и въздействието му върху различни сектори. Разработен е по предложение на президента и е приет от съвета на пленарна сесия. Целта на анализа е да се разбере какви са очакваните ефекти от навлизането на новите технологии на пазара на труда в България, вследствие на въвеждането на технологиите, базирани на изкуствен интелект, каза Ина Агафонова от Икономическия и социален съвет, член е на Управителния съвет на Югоизточен дигитален иновационен хъб

"Това е с цел, за да може България да се подготви достатъчно добре за навлизането на тези технологии, което вече очевидно е неизбежно. Те са сред нас, продължават и ще продължат да бъдат. Въпросът е България как ще се подготви, как ще подготви своите хора да могат да ги посрещнат. Основните заключения в анализа са, че имаме нужда да повишаваме квалификацията на човешкия капитал с по-бързи темпове, освен да обучаваме на базисни дигитални умения, трябва да обучаваме тези, които вече са обучени на базисни дигитални умения да продължат да се развиват и да се обучават, като надграждат на следващите нива на дигитални умения."

Според Икономическия и социален съвет, държавите, които могат най-рано да си позволят достъп до изкуствен интелект и нови технологии, ще имат конкурентно предимство спрямо останалите, а достъпът до тях е ключов за развитието на икономиките и ограничаване на дигиталните неравенства.

Според Ина Агафонова, новата индустриална революция вече започва и България трябва по правилния начин да се подготви за ерата на интелекта, която следва. По думите ѝ, изкуственият интелект измества труда на хората най-вече в занимания, които са свързани с повтарящи се еднотипни действия. 

"Това, което очакваме да се случи, е в един следващ етап, разбира се. Тук не говорим, че изкуственият интелект ще навлезе за един ден в нашия свят, въпреки всичко, хората трябва да се подготвят интензивно, тъй като именно тези повтарящи се действия ще бъдат заменени от машините и хората ще трябва да намерят други свои занимания. Имаше едно хубаво сравнение, че професиите "глашатай", "палач на лампи" ги няма  вече сред нас, но това не значи, че хората са спрели да работят или нямат работа."

На пазара на труда ще се появят нови професии. На "гребена на вълната" ще са тези, които са свързани с анализ на данни, обясни Ина Агафонова. По думите ѝ, въвеждането на изкуствения интелект крие и рискове.

"Много могат да бъдат проблемите, породени от изкуствения интелект, но всъщност не е правилно да се каже, че ще бъдат породени от изкуствения интелект. Те биха били породени от хора с лоши замисли. Като всяка друга технология, изкуственият интелект е инструмент и зависи какво влага човекът в него. Именно тук е голямата роля на регулациите."

България разполага с по-малко от 2 години, за да хармонизира законодателството си с европейските правила за изкуствения интелект, сочи анализът. Освен приемането на законова и подзаконова уредба, това налага и създаването на нови държавни регулативни органи и на звена от експерти със специални знания при работодатели, които работят във високорискови по смисъла на регламента области. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47