Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет. Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляване на проблемите" отчита напредъка в областта на изкуствения интелект и въздействието му върху различни сектори. Разработен е по предложение на президента и е приет от съвета на пленарна сесия. Целта на анализа е да се разбере какви са очакваните ефекти от навлизането на новите технологии на пазара на труда в България, вследствие на въвеждането на технологиите, базирани на изкуствен интелект, каза Ина Агафонова от Икономическия и социален съвет, член е на Управителния съвет на Югоизточен дигитален иновационен хъб

"Това е с цел, за да може България да се подготви достатъчно добре за навлизането на тези технологии, което вече очевидно е неизбежно. Те са сред нас, продължават и ще продължат да бъдат. Въпросът е България как ще се подготви, как ще подготви своите хора да могат да ги посрещнат. Основните заключения в анализа са, че имаме нужда да повишаваме квалификацията на човешкия капитал с по-бързи темпове, освен да обучаваме на базисни дигитални умения, трябва да обучаваме тези, които вече са обучени на базисни дигитални умения да продължат да се развиват и да се обучават, като надграждат на следващите нива на дигитални умения."

Според Икономическия и социален съвет, държавите, които могат най-рано да си позволят достъп до изкуствен интелект и нови технологии, ще имат конкурентно предимство спрямо останалите, а достъпът до тях е ключов за развитието на икономиките и ограничаване на дигиталните неравенства.

Според Ина Агафонова, новата индустриална революция вече започва и България трябва по правилния начин да се подготви за ерата на интелекта, която следва. По думите ѝ, изкуственият интелект измества труда на хората най-вече в занимания, които са свързани с повтарящи се еднотипни действия. 

"Това, което очакваме да се случи, е в един следващ етап, разбира се. Тук не говорим, че изкуственият интелект ще навлезе за един ден в нашия свят, въпреки всичко, хората трябва да се подготвят интензивно, тъй като именно тези повтарящи се действия ще бъдат заменени от машините и хората ще трябва да намерят други свои занимания. Имаше едно хубаво сравнение, че професиите "глашатай", "палач на лампи" ги няма  вече сред нас, но това не значи, че хората са спрели да работят или нямат работа."

На пазара на труда ще се появят нови професии. На "гребена на вълната" ще са тези, които са свързани с анализ на данни, обясни Ина Агафонова. По думите ѝ, въвеждането на изкуствения интелект крие и рискове.

"Много могат да бъдат проблемите, породени от изкуствения интелект, но всъщност не е правилно да се каже, че ще бъдат породени от изкуствения интелект. Те биха били породени от хора с лоши замисли. Като всяка друга технология, изкуственият интелект е инструмент и зависи какво влага човекът в него. Именно тук е голямата роля на регулациите."

България разполага с по-малко от 2 години, за да хармонизира законодателството си с европейските правила за изкуствения интелект, сочи анализът. Освен приемането на законова и подзаконова уредба, това налага и създаването на нови държавни регулативни органи и на звена от експерти със специални знания при работодатели, които работят във високорискови по смисъла на регламента области. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56