Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет. Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляване на проблемите" отчита напредъка в областта на изкуствения интелект и въздействието му върху различни сектори. Разработен е по предложение на президента и е приет от съвета на пленарна сесия. Целта на анализа е да се разбере какви са очакваните ефекти от навлизането на новите технологии на пазара на труда в България, вследствие на въвеждането на технологиите, базирани на изкуствен интелект, каза Ина Агафонова от Икономическия и социален съвет, член е на Управителния съвет на Югоизточен дигитален иновационен хъб

"Това е с цел, за да може България да се подготви достатъчно добре за навлизането на тези технологии, което вече очевидно е неизбежно. Те са сред нас, продължават и ще продължат да бъдат. Въпросът е България как ще се подготви, как ще подготви своите хора да могат да ги посрещнат. Основните заключения в анализа са, че имаме нужда да повишаваме квалификацията на човешкия капитал с по-бързи темпове, освен да обучаваме на базисни дигитални умения, трябва да обучаваме тези, които вече са обучени на базисни дигитални умения да продължат да се развиват и да се обучават, като надграждат на следващите нива на дигитални умения."

Според Икономическия и социален съвет, държавите, които могат най-рано да си позволят достъп до изкуствен интелект и нови технологии, ще имат конкурентно предимство спрямо останалите, а достъпът до тях е ключов за развитието на икономиките и ограничаване на дигиталните неравенства.

Според Ина Агафонова, новата индустриална революция вече започва и България трябва по правилния начин да се подготви за ерата на интелекта, която следва. По думите ѝ, изкуственият интелект измества труда на хората най-вече в занимания, които са свързани с повтарящи се еднотипни действия. 

"Това, което очакваме да се случи, е в един следващ етап, разбира се. Тук не говорим, че изкуственият интелект ще навлезе за един ден в нашия свят, въпреки всичко, хората трябва да се подготвят интензивно, тъй като именно тези повтарящи се действия ще бъдат заменени от машините и хората ще трябва да намерят други свои занимания. Имаше едно хубаво сравнение, че професиите "глашатай", "палач на лампи" ги няма  вече сред нас, но това не значи, че хората са спрели да работят или нямат работа."

На пазара на труда ще се появят нови професии. На "гребена на вълната" ще са тези, които са свързани с анализ на данни, обясни Ина Агафонова. По думите ѝ, въвеждането на изкуствения интелект крие и рискове.

"Много могат да бъдат проблемите, породени от изкуствения интелект, но всъщност не е правилно да се каже, че ще бъдат породени от изкуствения интелект. Те биха били породени от хора с лоши замисли. Като всяка друга технология, изкуственият интелект е инструмент и зависи какво влага човекът в него. Именно тук е голямата роля на регулациите."

България разполага с по-малко от 2 години, за да хармонизира законодателството си с европейските правила за изкуствения интелект, сочи анализът. Освен приемането на законова и подзаконова уредба, това налага и създаването на нови държавни регулативни органи и на звена от експерти със специални знания при работодатели, които работят във високорискови по смисъла на регламента области. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45