Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коя е реалистичната дата за приемането на еврото?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През декември да бъде покрит и последният критерий за присъединяване към Еврозоната очакват от Министерството на финансите - този за инфлацията.

На 5 октомври Людмила Петкова, служебен вицепремиер и ресорен министър, обяви че в двуседмичен срок след постигането му България ще поиска нова оценка.

"Очакваме в края на ноември или най-късно през декември България да изпълни последния критерий за присъединяване към еврозоната. По отношение на ценовата стабилност има и решение на НС, което задължава правителството в двуседмичен срок от изпълнението на критерия да бъде подадено искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади и след това за приемане на решение от Съвета на ЕС за определяне на дата за присъединяване на България към Еврозоната".

България покрива всички критерии, остава само инфлацията за членство в Еврозоната, според редовните конвергентни доклади за 2024 г. на Европейската комисия и на Европейската централна банка, които бяха публикувани в края на юни.

Според финансовият министър Петкова януари 2026 година е по-подходящ момент страната ни да стане член на Еврозоната.

"След като покрием критерия за инфлация е необходимо технологично време за ЕК и ЕЦБ, за да изготвят докладите. След това е изготвянето на Проекта на решение на Съвета и одобряването на решението с единодушието от държавите членки. Трябва да остане и достатъчно време, за да може обществото, бизнесът и банките да се подготвят за приемането на единната валута. Ако остават 1 или 2 месеца, това е крайно недостатъчно... Ако докладът е март или април, ще остават само 2-3 месеца до юли, което е средата на годината. Това е недостатъчно, за да се подготви страната за плавното приемане на еврото".

В значителна степен големите търговски вериги са готови за въвеждане на еврото, отчетоха от Сдружението за модерна търговия, което обединява 750 обекта за продажба на хранителни и битови стоки в цялата страна. 

Николай Вълканов, председател на Сдружението, прогнозира във Враца, че след обявяване на евентуална дата за приемане на страната ни в еврозоната, за веригите ще са необходими от 3 до 6 месеца, за да са готови напълно за новата валута. 

"Очакваме да няма никакви съмнения и сътресения при по-големите търговци и търговски вериги. Не може да има и капка съмнение за злоупотреба, тъй като там нещата ще бъдат заложени до голяма степен софтуерно, тоест превалутирането няма да има някакъв човешки фактор. Компаниите имат нужда между 3 и 6  месеца, за да напаснат всички технически спецификации, които са необходими. Компаниите така или иначе от години насам имаха екипи, които се занимаваха и следяха тези процеси, така че търговският сектор е до голяма степен подготвен и ще бъде напълно готов  тогава, когато такова решение бъде взето".

Роберт Холцман, управител на Австрийската национална банка, посочи пред БНР, че България върви в правилната посока и скоро ще бъде част от Еврозоната, но не се нае да направи категорична прогноза кога това ще се случи.

"Много се надяваме България да влезе възможно най-скоро в еврозоната. Съвсем малко не ви достигна, за да спазите критерия за ценовата стабилност. Надяваме се, че цялата необходима подготовка на централната банка и на търговските банки вече е направена и съвсем скоро ще влезе в употреба".

Не е реалистично България да се присъедини към Еврозоната от 1 януари следващата година, посочи икономистът Владимир Сиркаров.

"Реален шанс за януари 2025 няма, по-скоро е хипотетичен. Реалистичната дата е 1 януари 2026. 

Основните опасения, свързани с новата валута, които изразяват видинчани, са за разяснителната кампания, чиято липсва повдига въпроси за доходите и евентуално покачване на цените.

"Нали сме в ЕС, щом сме там - трябва да сме с евро... Аз пък смятам, че това ще помогне на бизнеса и икономиката... Ако някой не иска еврото, значи иска Евразия... Няма държава, която да е приела еврото и да и се е влошило положението".

Въпреки положителните оценки от лидерите на Еврозоната за постигнатия напредък през март, политическата безизходица в България води до ново отлагане на присъединяването към Еврозоната. Очаква се това да се случи едва през 2026 година, като основни причини са продължаващата политическа нестабилност и неспособността на страната да изпълни необходимите критерии.

След като бяха представени предварителните данни как би изглеждал държавният бюджет за 2025 година, изпълнението на 3% дефицит остава основна задача пред Министерството на финансите. Предварителната сметка показва, че при действащото законодателство приходите в Бюджет 2025 ще нараснат с 6,2 млрд. лв., а разходите - с 18,1 млрд. лв. спрямо сегашната финансова рамка. Така се получава дефицит над 18 млрд. лева. Обърнато в проценти се равнява на между 8 и 9 на сто - много над заветните 3%, които са необходими, за да стане страната ни част от Еврозоната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20