Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ефективно ли използваме храната

Снимка: Радио ВИДИН

България отделя 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно. Това става ясно от данни на Евростат за 2022 г. 
Едва 40 кг от тях идват от домакинствата. Други 22 кг са разхищения в производствения сектор, а 15 кг - в ресторантите. 
За тревожната тенденция говорим с Биляна Константинова от Фондация "Mate Kitchen" и автор на детската книга "Спаси ме от боклука! Един домат разказва".

"Проблем на всички по веригата е. Фокусираме се върху домакинствата, защото последните данни на Евростат показват, че половината и дори може би от половината от хранителните отпадъци се генерират от домакинствата. Но истината е, че не можем да сочим с пръст само към тях, всички назад по веригата. Има хранителни отпадъци, на второ място е преработвателната промишленост. Да речем производството сокове и т.н., оттам се генерира огромен хранителен отпадък всъщност, който е храна, годна за консумация. По време на транспорта това е нормален отпадък да се генерира. Не всички храни са трайни и подлежат на дълго транспортиране. При земеделците, разбира се, се генерира. Знам ли? Може би сме твърде разглезени, ако трябва да се върна обратно на домакинствата. Разглезени сме, защото искаме всичко да е тук, сега, лесно, прясно, удобно, целогодишно", каза Биляна Константинова.

Разглезени сме, защото в магазина избираме само красивото. Грозното, ако говорим за плодове и зеленчуци, е също толкова вкусно и качествено, категорична е Биляна Константинова. Презадоволяването ни прави капризни и забравяме, че храната не е ограничен ресурс. Ние не я ползваме максимално ефективно и заради това изхвърляме. Не се замисляме, че изхвърляйки тази храна след това гние, произвежда метан, който е вреден за всички нас. 

Снимка: Биляна Константинова, личен архивДетската книжка "Спаси ме от боклука! Един домат разказва" дава решение на проблема. Книгата разказва за най-изхвърляния зеленчук в България- доматът и през пътя на домата показва на децата какво е необходимо за да имаме храна- усилия, енергия, време и с каква лекота я изхвърляме, защото не сме си направили добре сметката. И им показва, че правилният път е да спасим праната, да я оползотворим, да не стига до това да се превърне в отпадък.

"Потребителските навици на възрастните хора се променят доста бавно и доста трудно. Никой от нас не обича някой да стане така с показалец заплашително насочен към него и да му каже ти правиш вредни неща или правиш грешни неща. И решихме, че, може би е по-разумно и по-правилният подход да минем първо през децата. Защото е важно тях да научим на критично мислене, тях да научим на етично, и на отговорно, и на уважително отношение към храната, за да може те след това да предадат този пример обратно вкъщи на своите родители и един ден и на своите деца. Защото ще отгледаме едно поколение, което има по-разумно, по-зряло, по-отговорно, по-етично отношение към храната", каза още  Биляна Константинова.

"Спаси ме от боклука! Един домат разказва" е първият проект на Фондация "Mate Kitchen", насочен към детската аудитория. Фондацията е основана през 2019 г. с цел да промени гледната точка и навиците на хората, свързани с разхищението на храна. 

Видинчани си правят сметка и не изхвърлят или много рядко изхвърлят храна. Това показа анкета на Радио ВИДИН:

"Не купуваме много, по-малко и се оползотворява. И после наново и така. Много рядко нещо, което е много застояло... Аз сама живея и според това, което ми трябва, това си купувам. Аз не обичам да изхвърлям храна. Знам си колко ям... Почти не, имаме домашни животни- кучета, котки. Човек трябва да взима това, което му е необходимо, а не да се презапасява... Скоро не сме изхвърляли да знаеш. По-радо да. От една-две години не сме изхвърляли. Прави сметката да, по-рано не сме правили... Стараем се да не изхвърляме, ама се случва. Примерно, храна, която е от основното хранене, най-често предозираме я. Много готвим, малко ядем и остава..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05