"В разказа на евангелиста за изцелението на гадаринския бесноват има няколко много интересни момента.
Първият момент, на който не може да не обърнем внимание е, че жителите на Гадаринската страна развъждали свине, което категорично било забранено от Мойсеевия закон.
Второто е, че Спасителят чува молбата на бесовете и не ги отправя в бездната, разрешават им да влязат в тези същите прословути свине, така че цялото стадо се хвърлило обезумяло в морето.
И третият момент, навярно най-важният в тази притча – това е този страх и ужас, който обзел жителите на тази страна, когато те видели явното чудо на изцелението на неизцелимата, както им се струвало, духовна болест на човека. Когато те видели какво станало, целият град излязъл да срещне Христос, но не за да Му поблагодари, да се удиви на Неговата божествена сила и да чуе спасителните думи. Те излезли насреща Му с единствената цел – да не Го допуснат в своя град, да не Му дадат възможност да влезе в семействата им, да не Му дадат да разруши този наложил се начин на живот, който за тях представлява най-главната ценност.
Днешното Евангелие е едно от редките свидетелства за това как човек моли Бога, моли Христа Спасителя да се махне някъде по-далече. Това е свързано съвсем не с неверие в Христа. Свързано е с това, че хората категорично отказват да изменят същия този начин на живот, който бил установен и станал за тях най-важното.
Изводът, който ние трябва да направим от днешното евангелско повествование, се заключава в следното: всеки път, когато в нашия живот нахлува нещо такова, което ние изобщо не очакваме, което разрушава нашите планове, което е в разрез с нашите пожелания и представи, ние трябва да се спрем и много сериозно да се замислим. Да се замислим не заради какви грехове ни се праща това, а да се замислим какво иска Господ от нас в тази ситуация.
Какво искал Господ от жителите на Гадаринската област, когато извършвал това изцеление на бесноватия? Той искал хората да се покаят, за да усетят близостта на духовния свят и да осъзнаят, че множеството техни проблеми, покрай които те минавали, всъщност, не били нищо друго, освен някаква форма на служение на демоничните сили.
Но Бог не насилва никого. Той оставя възможност на самия човек да избере този път, по който ще върви по-нататък – или към Вечния Живот, или към вечната погибел. Жалко, че жителите на Гадаринската област избрали второто. Но какво ще изберем ние с вас – зависи изключително от нас самите."
Автор: Протойерей Павел Великанов
В рубриката "Съвременна Библия" – "Това като изговори Иисус, дигна очите си към небето и рече: Отче, настана часът; прослави Сина Си, за да Те прослави и Сина Ти" /Йоан 17:1/. Христос повдигнал очите си към небето в най-тежкия си земен момент. След броени минути щял да потегли към Голгота. Защо е направил това? Защо е вдигнал очи към небето? Какво искал да види? Какво очаквал да получи? Да излезеш от земната депресия е нужно да потеглиш нагоре. Може би това пътешествие започва с поглед към небето!
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..