Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 октомври - Ден на художника

Снимка: Личен архив на Веселин Нацин

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец. 

Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на църковната иконопис. 

Трудно ли е за художниците в днешно време, защото развитието и нарастващата дигитализация в ежедневието несъмнено оказват осезаемо влияние и в областта на визуалните изкуства?

Раязговор с един от обичаните видински художници и преподаватели Веселин Маринов Нацин:

"Аз понеже работя с дечица винаги съм им отговарял на въпроса "Защо успявам?", но е трудно. Много е трудно, докато човек стъпи на някаква почва и намери себе си. Някои цял живот вървят по "пътечките" на други, което аз не го одобрявам. Всеки търси някакъв път за творческа  реализация. Трябва да се опитва, докато започне да прави собствено изкуство. Не копира, а прави собствено изкуство. Дигитализацията е нож с две остриета. Това, кото го създава машината, винаги ще си бъде конфекция. Това, което е направено от човешката ръка, е по-истинско. Който разбира, няма да си купи конфекция. На колегите по повод празника желая здраве. Приоритетът на твореца е да направи това, което е невидимо в красиво и да го направи така, че другите да се радват и да го видят. Ти правиш картината не за себе си, а за това другите да я оценят". 

Българската православна църква слави Свети апостол и евангелист Лука на 31 октомври, а Денят на българския художник е на 3 ноември - на деня на св. Пимен Зографски, а днес е Световният ден на художника.

В неделя ще бъде открита и 9 та самостоятелна изложба "На Видин с любов" на Веселин Маринов-Нацин. Изложбата е експонирана в културен център "Жул Паскин" и е част от проявите, посветени на духовния празник на Видин  - Димитровден. 25 непоказвани картини живопис са включени в нея. Откриването е от 17.00 часа.
Честит празник.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00