Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Негодувание в Тополовец заради поредна авария на водопровода в Цар Петрово

3
Снимка: Радио Видин

Жители на кулското село Тополовец негодуват, че в съседното село, което е на около 4 километра, Цар Петрово, питейна вода тече по една от улиците вече две седмици след поредната повреда на водопровода им. При тях авариите са една след друга, не взимат мерки, а водата после се плаща от всички нас, коментират местни. 

"Логично е да недоволстваме, още повече, че навремето и ние имахме подобен проблем, но го решихме и то не с големи усилия", обясни за Радио ВИДИН Блажо Станков, бивш кмет в Тополовец, по времето на чийто мандат, още през 2001 година, водопроводът им е ремонтиран:

"От този водопровод, който идва към нас от Кула, вкараха в тръби, с ф 150, други, пластмасови тръби, с ф 100 и оттам до нашия изравнител вече няма никакъв проблем. От тогава до сега не е имало никакви аварии... Това, което се случва в Тополовец, не знам как точно да го определя, но е нарушение. Да не си гледаш работата, водата да тече безотговорно със седмици и никой да не оправя аварията, да не поглежда там водомера, защото има водомер там при влизането на вода в селото... Основният проблем е стар водопровод, който трябва да се подмени по същия начин, както е направено до Тополовец... Смяната на нашия водопровод през 2001 година беше за 40 000 лева. Те трябва да си решават там ВиК по линията на основни ремонти може да се направи, без да има чак толкова разправии там с обществени поръчки и други. Защото за обществените поръчки проектът трябва да е за над 100 000 лв..." 

"Логично е да има аварии, но не и да бъдат търпени толкова дълго“, коментира ситуацията и Цанко Иванов, който е бивш служител на водоснабдителното дружество. 

"Аз съм работил едно време във ВиК Видин и знам как се държеше тогава за тези течове по мрежата. Ето, ако минете сега през Цар Петрово, ще видите, че най-малко на две места върви вода по шосето. Тази вода ние, клиентите, я плащаме. Водата стана непоносима- 3.50 лева е кубик вода... Моето наблюдение и лично мнение е, че от демократизирането на България насам, ВиК с нищо друго не се занимава, освен да взимат големи заплати. Сега минете някъде, където са резервоарите, водоизточниците където са, тогава имаше санитарно-охранителни зони, сега всичко е пустиняк... Не се отделят средства за поддържането на мрежите и подмяната на остарелите водопроводи. Този водопровод е правен 1958-1959 година. От тогава до сега всичко е износено... Тук става въпрос за тези аварии, защото знаем, че водата, която се губи по водопроводите си е за наша сметка. Онази вода от Цар Петрово пак и ние я плащаме, като се калкулира общо. Защо техните пропуски трябва да ги плащат хората. Това си е престъпление. Защо и ние да плащаме. Трябва да плаща този, който не си води грижата... Този проблем с водата може да се реши само с голямо желание от хората, които експлоатират и получават пари от водоснабдяването." 

"Тази година имаме страшно много аварии, стараем се да оправим всички, но трябва време", коментира накратко проблема управителят на ВиК дружеството във Видин, Илко Илиев.

"С две думи да обясня- имаме страшно много аварии, оправяме ги, но има и такива, до които не можем да стигнем. Например днес имаме 20 аварии, ние можем да отстраним 10. На другия ден се появяват нови 10... Ние отстраняваме тези, които са приоритетни. Които засягат водоснабдяването на цяло населено място, хора без вода- това е причината. Да, действително, има аварии, които не успяваме да ги отстраним в срок, но толкова много аварии не сме имали последните 30 години, колкото тази година. Това е истината. 

Да, прави са, но не е неглижиране. Екипите работят, даже денонощно. Не успяваме да ги отстраним навреме заради многото аварии. Отстраняваме ги по приоритет- първо тези, които са оставени села без вода и след това продължаваме с другите. Ще ги отстраним тези аварии в най-кратък срок, но не мога да се ангажирам, пак казвам... Авариите са комбинация от много фактори- остаряла водопроводна мрежа, а и земята е много суха...", допълни Илиев.   

Обективни обстоятелства, свързани с липса на време и персонал, незаинтересованост или мудност при вземане на решения от местната власт. А може би вината е обща. Но в случая това не е най-важното. Въпросът е, течовете да бъдат спрени в най-скоро време и това да тушира напрежението в хората, а и да се запази един толкова важен ресурс, който и без това в този район не е много. 

Подробности по темата- в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11