Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Хаджитошев- лидерът в църковно-националните борби във Врачанско

Снимка: Карта на времето Враца


Днес ще си припомним за личността на Димитър Хаджитошев - един от най-изявените лидери във врачанската история и наследник на видната фамилия Хаджитошеви. Роден е 1780 година, а баща му хаджи Тошо Ценов е едър търговец и общественик. един от първите известни и авторитетно хаджии в града. В продължение на съзнателния му живот, той и семейството му, са били много големи спомоществуватели и дарители на църкви, манастири, не само във Врачанския край, но и на по-далечни места, например Рилския манастир и манастирите в Света гора. Повече за живота и делата му, разказва Нели Стоянова, уредник в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца. Да чуем:

"Един от първите изследователи на неговия живот и дейност, това е Димитър Маринов- известният историк, краевед, етнограф и изследовател на народното творчество, който скоро след Освобождението пише първия труд за Димитраки Хаджитошев. В него казва, че ако той е останал жив за по-дълго е щял дам бъде личност от ранга на сръбския княз Милуш Обренович, който е негов съвременник. Този човек, с течение на времето, включвайки се в различни дейности свързани с производство, търговия, предприемаческа дейност и контакти по общинските османски пазари и извън границите на Османската империя, съумява да натрупа значително за времето си богатство. В резултат на това успява да играе една много значима и определяща роля във всички събития, които се случват в икономическия, просветния, духовния и обществен живот на Врачанската "кааза"."

Това, с което врачани се гордеят, е именно, че голяма част от сериозните изследователи, историци, на по-ранен етап и съвременни такива, всъщност признават, че първите прояви на това недоволство срещу гръцките архиереи, надигането на глава за църковно-национална независимост и еманципация на българския етнос, всъщност започва именно от Враца:

"В края на IX и началото на XX век един от първите изследователи на врачанската история е Йордан Попгеоргиев. Той изрично посочва в своята "История на град Враца", че именно "врачани държат палмата на първенството" в църковно-националните борби. Всъщност лидерът в тази борба е именно Димитър Хаджитошев. Той е този, който неколкократно защитава врачанското духовенство и население срещу финансовия произвол, срещу непрекъснатите искания за даването на различни данъци от страна на местното население, към местния владика, към Търновския митрополит Иларион Критски и като цяло към Цариградската патриаршия."

По това време се подготвя поредната Руско-турска война, която избухва 1828 година:

"Смята се, че тази отбранителна кула и тези контакти на Димитраки с руското командване и идеята му да се постави в услуга при преминаване на руските войски на юг от Дунава, на врачанска територия, всъщност довеждат до това, че той е извикан от видинския управител да се придвижи до там. Въпреки предупрежденията, които му се отправят той се доверява на видинския управител, тъй като е бил близък с него и не е очаквал последвалата му реакция, но се случва така, че на 27 юни 1827 година, пристигайки във Видин, той незабавно е хванат и отведен на Беглишките хармани /местност до Видин/, където е посечен по заповед на видинския паша."

Местната турска власт е била длъжна да се съобразява с волята на врачанските първенци, конкретно на Димитър Хаджитошев. Има много описания и свидетелства в изворите за неговата личност, за неговата осанка, за неговия авторитет, за това как минавайки през града, врачани са ставали на крака, сваляли са шапки и са му отдавали почит. Дори само тези отделни абзаци от различни свидетелства на негови съвременници, говорят за това, че този човек е бил лидер, в пълния смисъл на думата.

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20