Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на имотите в Северозападна България растат

Враца
Снимка: Радио ВИДИН

Неслучилият се ремонт на път Е-79 между София и Видин продължава да повишава цените на имотите в Северозападна България. Въпреки рестриктивните мерки, предприети от банките, стойността на жилищата продължава да върви нагоре, което е трайна тенденция през последните 2-3 години. На годишна база през 2023-та недвижимостите във Враца са се повишили със 17.5%. В останалите два областни града на бедния регион – Видин и Монтана, ръстът е съответно с 22.6 на сто и 20.6 процента. За сравнение имотите в столицата са поскъпнали с 6.9%


Брокери отдават тенденцията на догонващи компенсаторни механизми и липсата на адекватно повишение на имотния пазар в Северозапада през предходните години.


От друга страна, въпреки че най-тежките участъци от Е-79 са край Враца и както се вижда държавата няма да успее да навакса пропуснатите срокове, цените на апартаментите вече достига 250 000 лева. Къщите край града пък започват от 50 000 лева, а в селата от общината – трудно се намират под 25 000 лева.


Пазарът би се променил, ако бъдещите жители на Враца достигаха за около час до столицата, което прави търсенето на имоти в града под Околчица все по-атрактивно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 10 ноември 2025 година

Общо 80 076 275 лева от програма "Околна среда" са привлечени в област  Видин  от 2014 година досега , съобщават от Областния информационен център.  Част от средствата вече са усвоени, а останалите се разходват в процеса на изпълнение на текущите проекти. ДАНС, МВР и Министерството на отбраната са предприели допълнителни мерки, с които да се..

публикувано на 10.11.25 в 18:10

Проектът за тунел под Петрохан напредва

Разширеният идеен проект на трасе, което да свърже обхода на Монтана и Софийския околовръстен път, както и тунел под Петрохан , е предаден на първи междинен етап от общо три. Това информира министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в отговор на въпрос на народния представител от Видин Росица Кирова.  Предстои изработване на..

публикувано на 10.11.25 в 17:25

Първокласници от Мездра се срещнаха с писателка

Днес 1.б клас на ОУ „Христо Ботев“ – Мездра посети за първи път детския отдел на местната библиотека, където имаха вълнуваща среща с писателката Жени Костадинова. Величка Христова, библиотекар в детския отдел, приветства гостите и разказа, че библиотеката не предлага само книги, но и интересни срещи с автори. Последва разговор с писателката,..

публикувано на 10.11.25 в 16:48

1000 деца и 500 възрастни в Северозапада ще получат подкрепа чрез "Мисия Коледа"

Неправителствена организация от Монтана стартира кампания "Мисия Коледа" . В нея ще бъдат подпомогнати 1000 деца и 500 възрастни хора, самотни родители и семейства в затруднение от Северозападна България. Общините са партньори, като особено активни са Враца и Бяла Слатина. За реализиране на кампанията, организаторите от сдружение "Кауза Северозапад",..

публикувано на 10.11.25 в 16:42

Област Видин отчита над 80 млн. лв. по програма "Околна среда"

Общо 80 076 275 лева от програма "Околна среда" са привлечени в област Видин от 2014 година досега, съобщават от Областния информационен център. Част от средствата вече са усвоени, а останалите се разходват в процеса на изпълнение на текущите проекти. Финансирането е насочено към проекти за чист въздух и озеленяване в община Видин, към..

публикувано на 10.11.25 в 16:02

Лом отдаде почит на своите творци

Годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански бяха връчени на официална церемония в Лом. Събитието се проведе в Историческия музей, където организаторите от „Обществен фонд - Лом“ обявиха имената на отличените, информират от местната общинска управа. Наградата в раздел „Музикално-драматично изкуство“ заслужи балетният..

публикувано на 10.11.25 в 15:48

Община Бойница е готова за зимата

Община Бойница е взела всички мерки за посрещане на зимния сезон. Почистването на снега от общинската пътна мрежа и улиците ще се извършва с техника на общината, каза за Радио Видин кметът Анета Генчева: „Снегопочистването тази година ще бъде изцяло организирано от общината с техниката, която имаме. Вече разкарваме купчинки пясък в селата..

публикувано на 10.11.25 в 14:54