Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков:

"Първоначалният стадий на проекта е да се разчистят туристическите пътеки и да се маркират, така че да може да се улесни преминаването на туристите. От няколко години си мисля, че това естествено продължение на Ком-Емине би било чудесно да бъде развито и единствената причина това да не е осъществено до сега е, че просто няма достъп до тези места, а всъщност преминаването там и развитието на маршрута не е толкова трудно. Решихме акциите да са през уикенда, имайки предвид, че повечето хора работят. Останаха няколко участъка, които имат нужда от доброволческа помощ да бъдат разчистени, като те могат да бъдат разменяни в графика. Повечето от работата е свързано с разчистването на хвойна, което изисква ножици за храсти. Освен доброволческите акции предвиждаме и да се къмпингува на място, така че доброволците, които желаят да се включат да имат предвид, че ще спим на палатки и да се подготвят за по-хладното есенно време."

На маршрута ще бъдат поставени маркировка и стрелки. 

Ивайло Марков е от София, но неговите корени са от Северозапада- майка му е от село Раковица, а баща му - от Горни Лом. Това е поредната акция, която той организира и казва, че лесно намира съмишленици, които са предимно планинари и запалени "Ком-Емине-йци". 

След приключване на тези дейности Ивайло ще продължава да работи по проекта, като ще насочи силите си в това, да популяризира вече готовите маршрути, така че те да станат по-използваеми, за да не може след време природата да си ги "вземе" отново.

Повече информация може да научите от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05

Здравословното хранене през обектива на Симона Йорданова

Днес ви представямe  Симона Йорданова от Видин , на 22 години. След завършването на Езиковата гимназия в града, тя заминава за Амстердам, за да учи "Европеистика" в "University of Amsterdam" - най-големия изследователски университет в Нидерландия и един от най-престижните в Европа, който попада в ТОП 100 на световните университети...

публикувано на 30.10.24 в 17:00