Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Снимка: РИМ-Видин


Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей. Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че тази година са открити няколко бронзови предмета, което е рядкост за некропола.

"Най-вероятно, така се приема в теорията на археологията, гробните дарове, защото това вече е гробен дар, който е поставен в гроба, съответстват на статуса на починалия и на погребания съответно, в живото общество, докато е бил жив. Тоест, колкото повече и по-представителни дарове се поставят в гроба, толкова по-високо социално положение има погребаният. Така че може би сме проучили 2-3 гроба на малко по-високо социално поставени членове на обществото. Но сега предстоят антропологическите изследвания, за да видим тези останки на мъж, жена, съответно възраст, за да направим по-конкретни и по-доближаващи се до тогавашната действителност изводи, засега само предполагаме. Самите предмети са обеци, висулки за коса - стандартни за епохата украшения, но все пак са рядкост, защото бронзът е бил скъп метал и съответно украшенията от него също така са били скъпи и представителни, не всеки е носил такива висулки за коса, вероятно са били израз и признак на по-висок социален статус."

Антропологическите изследвания, проведени през предходните години дават сведения за средната продължителност на живота на хората през средната и късната бронзова епоха.

"Детската смъртност, която през средната бронзова епоха, тоест първата половина на второ хилядолетие, поне в този некропол е доста по-малка, в сравнение с тази от втората половина на второ хилядолетие, или късната бронзова епоха, което би могло да се свърже с условията на живот - природно-георграфски, климатични и т.н., от една страна. От друга страна, може да се свърже с богатството на населението, поминъка през двете епохи... В общи линии след възрастното население от 20 години нагоре смъртността е горе-долу една и съща, преобладават погребаните между 30-40 до 50-годишна възраст, като много рядко са тези, които надживяват тази половинвековна възраст... Но това си е стандартната възраст в общи линии за праисторията, много рядко имаме индивиди, които сме откривали, тук говоря за цялата праистория в България, които са над 60 години, да не говоря над 70. Но има такива все пак."


Около 60% от площта на некропола попада в частни имоти и работата там зависи от желанието на самите стопани. От останалата част са проучени около 80%, което означава, че разкопките там могат да приключат до 1-2 години, каза доц. Александров. По думите му, този сезон археолозите са били приятно изненадани от наличието на доста структури в източната част, което дава надежда относно проучването на некропола в тази посока, която е отдалечена от частните имоти. 


Археологическият сезон в некропола край Балей приключва на 31 октомври. Тази година проучването отново бе финансирано от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20