Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и подпомага укрепването на обществения ред и сигурността в страната, се казва в мотивите на МС. Според експертите професията "Охранител" е официално призната и инициативата за обявяване на празника показва отговорното отношение към нея и е заявка за издигане на авторитета на охранителния бранш. 

Петър Петров е собственик на охранителна фирма във Видин. Целия си трудов живот той свързва с този бранш и не съжалява за избора, който е направил преди години.

"Всичко стана случайно. Просто си намерих работа като охранител и през годините натрупах достатъчно опит и от 20 години вече самостоятелно се занимавам с охранителна дейност. Видин е най-охраняваният град в България, най-много охранителни фирми има във Видин. Не съм 100% сигурен, че в момента е така, но преди години беше... Най-важното е клиентите ни да са доволни, защото ние се стараем да подсигурим сигурността на имуществото им и на техните обекти."

Попитахме видинчани разчитат ли на охранителните фирми и биха ли потърсили услугите им:

"Не ми се е налагало, но понеже работя в такава сграда, където има охрана, моето мнение е, че действително понякога се налага да има човек, който да се намеси при някакви ситуации, неприятни за повечето посетители... Разбира се, че има нужда, дори и от въоръжена охрана, особено в тези райони, където хората искат да имат спокойствие по къщите си. Всички хора, които реагират отрицателно, сигурно живеят в града, но нека да отидат в Новоселци, например, и да питат бабките как се затварят вечер и какво им е..."

Минималното изискване по закон за всеки един охранител е да е български гражданин или гражданин на държава-член на Европейския съюз. Той трябва да има чисто съдебно минало, да е физически и психически здрав и да е преминал успешно обучението по програмата на МВР за охранители. Всяка година се организират множество обучения за различните дейности, сред които са работа с охранителни системи за пожарна безопасност, контрол на достъп, видеонаблюдение, охранително шофиране, оказване на първа долекарска помощ, тактически стрелби и безопасни условия на труд.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00