Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

2
Снимка: Община Чупрене

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното наследство в Япония, на Балканите и Обединеното кралство.

"Преди няколко години колеги от Сърбия, от Западните покрайнини, ме поканиха да видя няколко български села, които сега са в Сърбия и много ме развълнуваха архитектурата, хората и езикът. Хрумна ми, че би било интересно да се направи изследване за торлашките къщи, свързани с торлашката култура и начин на живот от двете страни на границата."

Екипът на доц. Маркова изследва общо седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село Чупрене. Всички стари сгради са детайлно проучени и заснети.

"Правим пълно заснемане, което включва сканиране с 3D скенер, покривът се заснема с дрон. Вътре изчертаваме и измерваме всичко и правим снимки и съответно говорим с хората за истории, свързани с къщите. На мен изключително любопитно ми стана, че на торлашки има седем думи за свръхестествени същества, като "гендераче", "кросноязлица", "таласъм", "торбалан", "караконджула", "булина", "кюало"."

Как изглеждат старите торлашки къщи през очите на младите изследователи ще разберем догодина по време на традиционния торлашки събор в село Чупрене. На него екипът на доц. Маркова ще прожектира филм и ще покаже фотоизложба с материали от изследваните българските и сръбски села. Работата на терен в съседна Сърбия предстои през април догодина. 

Сега обаче оставаме в Чупрене, за да надникнем в една къща отпреди Освобождението, наследствен имот на Асен Джунински.
Асен Джунински
"Архитектурното течение, въз основа на което е изградена тази къща предполагам и така знам от моите прародители, че е правена още по времето преди освобождението на България от турско робство. Притежавана е от местен турчин, който е владеел и земи в Чупрене, но след Освобождението той продава този имот, в който е имало още една стара къща, но впоследствие моите родители я разрушават, за да построят по-нова. Но тази се е запазила. Основно е с четири стаи, между които може да се влиза от едната в другата. Изградена е предимно от няколко вида материал..."

Изследването на старите торлашки къщи не само помага на местните да видят с други очи богатството, което притежават, но ще бъде полезно и за общината в бъдещата ѝ работа. Това обясни кметът на община Чупрене Мария Тодорова.
Мария Тодорова, кмет на община Чупрене
"За нас беше изключително интересно посещението на тези млади архитекти в Чупрене и още повече интересът им към стари къщи на повече от стотина години. За нас това даде нов тласък общината да достигне до повече хора и повече хора да дойдат при нас и да видят не само нашата хубава природа и други забележителни неща."

Не само общината, но всеки, който има интерес към старите торлашки къщи, може да се запознае с тяхната архитектура и дори да я пресъздаде, като използва материалите от изследването в Чупрене и Стакевци. Всички те ще бъдат публикувани в платформата "Архи", където се представят дървени къщи от целия свят. Къщите от Видинско са първите български примери в тази световна база данни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30