Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.
Снимка: Личен архив


На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години по-късно и след близо 300 трансплантации тази остава най-голямото професионално удовлетворение за проф. Спасов, който в момента е декан на Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"По принцип трансплантацията е връх в съвременната медицина като техника, като научни познания, като цялостност на екипа, интердисциплинарност. Но това, което специално при Памела беше, е, че тя не тръгна от орган, взет от починал донор, а донор беше нейният баща, на който се наложи да му вземем половината черен дроб. И всъщност живото донорство е най-голямото предизвикателство за всеки хирург. На операционната маса се поставя здрав човек, който няма нужда от тази операция, и само заради неговия високо хуманен акт да спаси своето дете или да помогне на свой близък той се жертва. И за мен като хирург психологическата бариера да оперирам човек, който не се нуждае от това и да му взема половината орган, в случая черен дроб, е огромно предизвикателство. Така че ние тръгнахме от най-сложното - реално трансплантация от жив донор. Но помогнахме тогава. Памела щеше да загине в рамките на месец или месец и нещо, тъй като тя се ражда с нормален черен дроб, но връзката между черния дроб и червата е прекъсната. Поради тази причина черният дроб се самоунищожава от продукцията, която има. Така че наистина е най-голямото предизвикателство и се радвам, че поставихме началото на българската чернодробна трансплантология и Памела стана символ именно на това. Тя в момента е студент във Велико Търново. Ние онзи ден се чухме. Днес, като се съберем с екипа, ще звъннем и планираме съвсем скоро да я посетим или тя да дойде в София, за да си спомним емоционално изживяванията, които имахме тогава." 

В последно време българската трансплантология е много спорадична, каза още проф. Спасов. По думите му, в последните 3,5 години няма трансплантации на деца. Отделни са случаите, в които се прави трансплантация. Българското здравеопазване трябва да осигури всичко, от което се нуждаят българските пациенти, особено децата, защото не винаги могат да бъдат изпратени в чужбина, призова хирургът.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33
Видин

Брокери: Цените на имотите ще скочат след влизането ни в Еврозоната

Експерти прогнозират, че ще има скок на цените на имотите след влизането ни в Еврозоната. Никой не може да каже със сигурност, но исторически след влизането си в Еврозоната, всяка държава е наблюдавала повишение на цените, включително на тези на имотите. Напълно вероятно е, такова поскъпване да има и тук- това коментират брокери от Северозапада...

публикувано на 19.05.25 в 16:15

Фестивалът "От раклата на баба" отново ще извади на показ бабини съкровища в село Кутово

Във видинското село Кутово се подготвят за традиционния Фестивал на народната носия "От раклата на баба". Тази година ще е седмото му издание. Идеята за фестивала дойде преди години, когато искахме да организираме един пролетен празник, свързан с местния обичай "пеперуда", разказва секретарят на Народно читалище "Развитие 1937" в село..

публикувано на 19.05.25 в 13:00

Конфликтите между братя и сестри - причини и решения

В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще обърнем внимание на нещо доста често срещано в родителското ежедневие - конфликтите между братя и сестри. Всяко семейство, което има повече от 1 дете, неминуемо е свидетел на такива всеки ден. Те са често срещан аспект от семейния живот, особено през детството и юношеството, затова е и..

публикувано на 19.05.25 в 12:00

Улиците в село Връв все още не са асфалтирани

Тема с продължение.  Жителите на видинското село Връв от години живеят в населеното място, което е единственото в общината, без нито една асфалтирана улица. Липсата на оправени улици и старата водопроводна система са сред проблемите , които довеждат до съставянето на Инициативен комитет и организирането и провеждането на общо събрание, на което..

публикувано на 19.05.25 в 11:00

В „Музикална зона“: Rетро танци за модерни хора

Ако искате да сте модерни, макар и ретро; да носите ретро облекло с тиранти и бомбе; да слушате енергична музика и високо да подхвърляте вашите партньорки, днешната „Музикална зона“ е точно за Вас! За тези, които обичат да танцуват; за тези, които харесват ретро музиката и за всички, които си падат по ретро танци като чарлстон, рокендрол,..

публикувано на 19.05.25 в 09:00

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..

публикувано на 18.05.25 в 15:41