Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти

WWF призовава: Абонирай се за природата!

Снимка: WWF

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF "Абонирай се за природата" ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават незабелязани. Нека им отдадем дължимото и да им покажем, че имаме нужда от тях. До момента в световен мащаб са идентифицирани повече от 1,2 млн. вида растения, животни и гъби, много от които още не са описани от учените. Колкото по-близо е даден регион до екватора, толкова по-голямо е биоразнообразието в него. В Амазонската дъждовна гора например виреят над 40 000 вида растения, а на територия от само 150 декара на о-в Борнео можем да открием цели 700 вида дървета.


Дивият живот в България

Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие. По данни от Червената книга може да се очаква, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск.


"Наред с бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания. Мечките например обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери. Затова от WWF включихме в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват", разказва Нада Тошева, ръководител програма "Опазване на видове" във WWF.


WWF в дивата природа

Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни.


"Благодарение на фотокапаните ние изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване. Така определихме и участъци за засаждане на диви горскоплодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори", споделя Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF.


Защо опазваме дивите животни?

WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята. На тях дължим жизненоважни услуги като чист въздух, чиста вода, здравословна храна, лекарства, устойчивост, закрила срещу бедствия, подслон, естествени пространства, които да обитаваме и на които да се наслаждаваме. Не бива да забравяме, че нашето оцеляване зависи именно от тях.


Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. "Абонирай се за природата" и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор, призовават от природозащитната организация. Вижте как тук.


"В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда", обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията "Абонирай се за природата".


По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16