Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение, която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона и формално, а трябва да се отдадем всецяло в ръцете на Бога.

"Учителю благий, какво да сторя, за да наследя живот вечен?" (Лука 18:18)

"Една мисъл, един стремеж трябва да ни водят през целия ни живот. Каквото и да вършим, при каквито и обстоятелства да се намираме: в скърби, в радости, оплетени в житейски грижи – тази мисъл, този стремеж не бива да ни напуска никога – мисълта как да заслужим вечен живот, как да се спасим?

Днешното евангелско четиво ни напомня точно за това, за нашата основна грижа и задача през земния ни живот. Свети евангелист Лука разказва как при Спасителя дошъл "някой си началник" с въпроса какво да направи, за да наследи вечен живот. Господ Иисус Христос му припомнил десетте Божии заповеди. Началникът отговорил, че ги съблюдава. Но Божественият Сърцеведец прозрял, че началникът макар и да спазва всички предписания за благочестие от младини и до днес, със сърцето си е далеч от Бога, сърцето му принадлежи на земното богатство, което притежава. Там, където би трябвало да царува Божият Дух, се бил възцарил идолът на богатството. Затова Спасителят посъветвал началника, ако иска да придобие небесно съкровище, да раздаде богатството си на бедните и да Го последва. Като чул това, началникът си тръгнал натъжен. Не намерил в себе си сили да направи крачката, която го отдалечавала от Господа - да срути идола в сърцето си. Отстъпил и тръгнал назад. Навярно този началник наистина бил добър, порядъчен човек, навярно стриктно е спазвал Божиите заповеди и според нашите човешки разбирания е бил съвършен. Но едно не му достигало, за да бъде съвършен и за Господа - съвършена любов.

Божиите заповеди са само началото на пътя на богоусъвършенстването. Във всеки от нас има някакво богатство, някакво препятствие - нещо, което привързва като с вериги ума и сърцата ни и пречи да бъдем съвършено Христови. Не трябва да се мисли, че има само един вид богатство – парите. Можеш да бъдеш богат с богатството на младостта, да имаш съкровището на таланта, на дарованието, да обладаваш капитала на здравето. Всички тези богатства също могат да бъдат препятствия по пътя на спасението.

Да бъдеш богат не е грях, особено когато богатството е придобито с честен труд, но в ръцете на човек с бедна душа, то бързо ражда порока и я опустошава. Слаба е духовната природа на човека и лесно податлива на изкушението да създава не само безгранични удобства за тялото, но и да притежава в голяма степен излишното. Трудно било и за богатия законник да се раздели с богатството. Излишното богатство е силна преграда за духа към добродетелност.

Братя и сестри, как можем ние да заслужим вечен живот, когато ежедневно нарушаваме Божиите заповеди, за които законникът е казал, че ги изпълнява? Да не забравяме думите на Спасителя, че "невъзможното за човеците е възможно за Бога" / Лука 18:27/. В тази наша вяра ние се утвърждаваме най-вече по време на светата литургия. Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство; там, където е злото – там има разделение, разпри, злоба и тление. Ние, които сме така разделени в живота, така озлобени, грешни и немощни, по Божията милост можем да се причастим със Светото Тяло и Светата Кръв на Спасителя и така да станем съпричастни на Божествената Любов, която ни спасява и възкресява.

Нека да не се надяваме на тленно богатство, а на живия Бог, Който ни дава всичко в изобилие. Да се стремим да вършим добро, да богатеем с добри дела, като по този начин си събираме съкровище – добра основа за бъдещето, за да постигнем вечен живот /1 Тим. 6:17-19/. Амин."

Автор: Свещеник Йоан Карамихалев

В рубриката "Съвременна Библия" – уж живеем в триизмерен свят, но вижте! В Украйна и Израел се бият за земни ширини и дължини. Братя и сестри се карат заради широчината и дължината на наследствените им ниви, ливади и гори. Човек, който има широко жилище, се чувства по-щастлив от онзи, който обитава тясно жилище. Господи, колко дълбоко сме свързани с широчината и дължината на нещата! Но какво става с височината?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46